Česká republika má ve srovnání s řadou vyspělých zemí nízké zadlužení domácností, které ovšem rychle narůstá. Krize pravděpodobně jenom dočasně oslabila růst půjček, uvedla na páteční konferenci k finanční gramotnosti členka bankovní rady Eva Zamrazilová. Zadlužení domácností je v ČR podle ní zhruba 20 procent hrubého domácího produktu, zatímco průměr zemí eurozóny je více než 55 procent.

I když roste počet domácností, které mají se splácením půjček problémy, nesvědčí nic podle Zamrazilové pro to, že by situace v Česku měla být dramatická a mohla nějak ohrozit finanční stabilitu ekonomiky. "To nám na rozdíl od jiných zemí nehrozí," uvedla.

Zadlužení domácností je každopádně podle centrální bankéřky závažný sociální problém. "Skutečně je třeba, aby si lidé uvědomili, že úvěr je dobrý sluha ale zlý pán," uvedla.

Vzdělávat mladou generaci

Důležité je podle Zamrazilové vzdělávat a chránit před předlužením především mladou generaci. Prioritou je finanční vzdělávání podle ní především proto, že během posledních 10 let došlo k přizpůsobení domácností západoevropakému standardu, který se liší od předchozí tradice založené na konzervativním zacházení s penězi a spoření. "Již základní vzdělání by mělo poskytovat ekonomické, právní a finanční minimum," uvedla.

Například v USA doporučila prezidentovi loni Národní rada pro finanční gramotnost, aby bylo finanční vzdělávání zavedeno do výuky od počátku školní docházky. Návrh také počítal s daňovými úlevami firmám, které poskytnou zaměstnancům školení v oblasti osobních financí. "Rada přitom uvedla jako jednu z příčin současné krize i nedostatečnou finanční gramotnost," uvedla Zamrazilová.