Množství fúzí a akvizic letos v ČR pokleslo až o 70 procent. Jedním z důvodů úbytku je to, že prodávající, kteří byli zpočátku vystrašeni finanční krizí, se stále drží zpátky, uvedl expert pražské kanceláře Wolf Theiss Pavel Marc, který se zabývá podnikovým právem, fúzemi a akvizicemi. Nicméně do budoucna předpovídá v ČR i regionu střední a východní Evropy v této oblasti dlouhodobý růst.

Krize podle něj zasáhla všechna odvětví, takže počet obchodů se prudce snížil napříč celým spektrem. "Nezažili jsme ale tolik prodejů v tísni, kolik někteří předpovídali začátkem tohoto roku. Převzetí stávajících úvěrů podniku dnes v obchodech hraje větší roli než dříve,“ dodal.

Navzdory poklesu ČR a region střední a východní Evropy zůstanou v příštích letech zemí zaslíbenou pro soukromý kapitál, protože mají relativně málo rozvinuté akciové trhy, upozornil Marc. V Česku je podle něj řada malých a středních podniků s dostatkem hotovosti na to, aby bylo možné provést akvizici s obvyklým poměrem vlastních a úvěrových prostředků.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru