Odhalení "černých duší"

TOP 09 se podařilo zhatit pokus o proniknutí "černých duší" do strany, napsal v pátek server Aktuálně.cz. Podle serveru při kontrole uchazečů o členství pražská buňka odhalila lidi, kteří o svém zájmu stát se členy TOP 09 vůbec nevěděli. Přihlášku za ně podal někdo jiný. Strana je nepřijala. "V pražské TOP 09 je to tak, že je s každým veden rozhovor, pak se o něm sbírají informace z veřejných zdrojů a shánějí se reference," řekl serveru k přijímání nových členů předseda pražské buňky TOP 09 František Laudát.

TOP 09 v číslech

1900 lidí se stalo členy TOP 09 od konce června, kdy se strana zaregistrovala.

37 milionů korun vybrala dosud TOP 09 na darech od příznivců, na nichž do velké míry stojí financování strany.

11,6 procenta lidí by podle posledního průzkumu veřejného mínění od agentury Factum Invenio volilo TOP 09.

Vladimír Dlouhý je poslední týdny a měsíce v politice vidět víc než za celou dobu od roku 1997, kdy skončil v Klausově vládě jako ministr průmyslu. Teď se rozhodl pomoct nově vzniklé straně TOP 09 - na účet jí poslal dvě stě tisíc korun.

"Známe se dlouho, jsem rád, že nám pomohl. Zatím žádnou bližší spolupráci nepřipravujeme, ale kdoví co bude po volbách," řekl HN šéf partaje Karel Schwarzenberg.

Dlouhý, středoevropský poradce investiční banky Goldman Sachs, nechtěl svůj politický sponzoring komentovat: "Nezlobte se, jsem v Londýně a mám tu jednání."

Úspěšného bankéře pojí dlouholeté přátelství jak s knížetem, tak druhým mozkem TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Všichni se podíleli na porevoluční transformaci, loni se pak potkali v Topolánkově vládě: Kalousek se Schwarzenbergem jako ministři, Dlouhý jako člen NERV. A když se v říjnu objevilo v médiích Dlouhého jméno jakožto možného kandidáta na eurokomisaře, lídři TOP 09 mu hned vyjádřili podporu.

Jako po drátkách

Je svým způsobem symbolické, že člověk s řadou výborných kontaktů mezi politiky, byznysmeny a manažery (pravidelně je mimo jiné zve na soukromé diskusní dýchánky) se rozhodne podpořit zrovna TOP 09, nikoli občanské demokraty. Novou stranu totiž provází velká očekávání a její tahouni, pragmatický harcovník Kalousek s mimořádně populárním a zkušeným Schwarzenbergem, mají být zárukou, že neskončí v křeči jako zelení nebo Unie svobody.

Dnes večer v 18.09 (v sobotu pak v 9.09) začne v pražském TOP Hotelu první sněm, na němž si partaj zvolí regulérní vedení. Žádné dobrodružství se čekat nedá, předsedou bude Schwarzenberg, jeho prvním zástupcem Kalousek. Zkrátka vše půjde jako na drátkách, ostatně jako cokoli od června, kdy se TOP 09 zaregistrovala: bezmála dva tisíce členů, rozjíždějící se regionální struktura, sedmatřicet milionů od sympatizantů, volební preference atakující patnáct procent.

V podstatě jen jednou se "topka" zachvěla - když dnes už bývalá čtyřka jihomoravské kandidátky Ladislav Šustr kývl reportérům Mf Dnes, že za milion ovlivní ve sněmovně zákon. Kalousek s ním ale udělal jednoduchý proces a s tradiční omluvou, že šlo o "selhání jednotlivce, ne systému", udržela si nakonec strana relativně čistý štít, mimo jiné i díky velmi rychlé reakci.

Víc než komunisti

O víkendu proběhl kongres občanských demokratů, největšího konkurenta TOP 09. A název Schwarzenbergovy partaje v projevech padal často, největší česká pravicová strana má oprávněně obavu, že jí nový projekt sebere voliče.

TOP 09 totiž postavila svou strategii na tom, co se ODS neodvážila prodávat - utahování opasků, proklamace, že lépe už bylo a že je třeba šetřit. "Každý problém se dá řešit za předpokladu, že ho pojmenujete. ODS řadu problémů nechce říci naplno, protože se obává o své pevné voličské jádro," řekl Kalousek HN.

Strach mají ale i další: zelení kvůli velmi podobnému městskému elektorátu a lidovci kvůli řadě bývalých křesťanských demokratů v TOP 09. Nadšení nejsou ani socialisté, protože spolupracovat s kalouskovci by pro ně bylo mnohem těžší než s lidovci. TOP 09 nahrává také velká obliba úřednického kabinetu Jana Fischera, jemuž všemožně vyjadřují podporu. Paroubek, Liška, Topolánek, Svoboda, všichni se shodují, že "topka" je pouze marketingová skořápka bez obsahu. Nahrává jim, že se ani po půlroce TOP 09 nepodařilo zbavit nálepky strany dvou mužů: kromě Schwarzenberga a Kalouska není nikdo v médiích vidět.

Bývalý ministr financí si každopádně neklade malé cíle: "Mým snem je, abychom ve volebním výsledku byli před komunisty." To by znamenalo získat na jaře nějakých pětadvacet poslanců.