Více než tři a půl tisíce malých a středních podnikatelů se letos přihlásilo do čtvrtého ročníku soutěže Vodafone Firma roku a Zlaté stránky Živnostník roku. A je zajímavé, že letos se mezi oceněné v soutěži vyhlašované Hospodářskými novinami dostaly firmy a lidé z oborů, které jsou nejvíce postiženy krizí.

„Je skvělé, že i v ekonomické krizi ukazuje tolik tuzemských firem, že mají co nabídnout,“ říká prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Vítězný strojírenský Farmet z České Skalice se specializuje na výrobu zemědělských strojů, druhý Building SP Martina Slaniny zase na stavebniny a třetí oceněná firma Kovar vyrábí na Valašsku kontejnery.

Farmet dokáže naplno využívat evropských peněz a ze 150 milionů, které plánují na investiční projekty, pochází polovina právě z těchto fondů. „Oceňuji, že se Farmet dokázal prosadit na trhu, kde udávají tón západní firmy s velkými rozpočty na vývoj a marketing,“ tvrdí Kužel.

Firma se podle majitele Karla Žďárského během 17 let rozrostla z malé dílny ve společnost o dvou stech zaměstnancích s obratem blížícím se půl miliardě korun. „Snažíme se klást důraz na dlouhou životnost našich strojů a zatím nám to vychází,“ vysvětluje svůj recept Žďárský.

Dům za peníze z brigád ze zahraničí

Mezi živnostníky zvítězilo mládí a originální nápady. Živnostník roku Lukáš Pytloun, totiž podniká na Liberecku v hotelnictví a ubytování už od třetího ročníku vysoké školy a svůj první bytový dům si koupil za výdělky ze zahraničních brigád.

„Jako student jsem hodně cestoval. Při tom jsem si uvědomil, že v Liberci není dostatek kvalitního ubytování. Poměr mezi kvalitou a cenou nebyl ideální, a tak jsem s tím chtěl zahýbat,“ vysvětluje Pytloun, který začal podnikat už ve třetím ročníku vysoké školy a dnes ve městě provozuje čtyři penziony a dva hotely.

„Z úspor ze zahraničních brigád a bankovního úvěru jsem koupil starý dům ve velmi špatném stavu a první zrekonstruovaný byt jsem začal pronajímat zahraničním dělníkům,“ vzpomíná na své začátky mladý podnikatel. „Lukáš Pytloun svou cílevědomostí a tvrdou prací dokazuje, že o lepší budoucnosti a úspěších v podnikání nestačí pouze snít,“ tvrdí generální ředitelka titulárního partnera společnosti Mediatel Kimberli Lewis.

Druhé místo získal cukrář z Vysočiny František Hlava, jenž vytvořil z Jihlavy centrum prodeje špičkových čokoládových výrobků a bonbonů. Bronzovou příčkou obsadil pražský geolog Ivan Doležal. Ten se zase specializuje na geoobrazy, tedy snímky zachycující střídající se vrstvy písků a štěrků ve stěnách archeologických výkopů, lomů či krasových jeskyní. 

Druhý rebel je na světě

Třetí kategorií, která se v rámci soutěže vyhlašuje, je Byznys rebel, kterou již podruhé zaštítil mobilní operátor Vodafone. Letošní titul si odnesl podnikatel Jiří Kadlec z Litvínova. „Kadlec je dobrým příkladem rebelství v podnikání. Jako jeden z prvních se originálním způsobem zaměřil na vzdělávání absolventů středních škol a svými skvělými službami se stal jedním z leaderů trhu,“ sdělil viceprezident pro firemní zákazníky společnosti Vodafone Pavel Hlavinka.

Jiří Kadlec začal o možnosti podnikat v oblasti přípravy pomaturitního vzdělávání přemýšlet už v roce 1996, kdy se připravoval na VŠE z ručně psaných podkladů, které kolovaly mezi studenty. A příliš dlouho se svým nápadem neotálel. Začal podnikat ještě coby student na koleji, odkud řídil celou firmu.

Za více než deset let pak vybudoval ze své agentury Amos vzdělávací agenturu, nakladatelství, vydavatelství a jazykovou školu. Současně provozuje několik internetových portálů. Mezi nejvýznamnější patří portál http://www.kampomaturite.cz/, který doporučují samotní učitelé svým studentům jako výborný rozcestník informací o vzdělávání.

Ve velkém finále, které proběhlo včera v pražském Slovanském domě, se sešli vítězové ze všech čtrnácti krajů. „Letos se do soutěže přihlásilo o necelou třetinu firem méně, ale počet živnostníků vzrostl pětkrát,“ říká Soňa Kotrbová, manažerka soutěže ze společnosti Bison & Rose. Potvrzuje to podle ní skutečnost, že malým a středním podnikatelům postupně roste sebevědomí.

Letošní vítězové Lukáš Pytloun (vlevo) a majitel Farmetu Karel Žďárský