Evropská komise obvinila nizozemského výrobce elektroniky Royal Philips Electronics a další firmy z kartelových dohod o cenách katodových trubic, které se používají v televizorech a počítačových monitorech. Vyplývá to ze čtvrtečních sdělení komise a společnosti Philips.

Komise ve své zprávě neupřesnila, kterým podnikům obvinění z kartelu zaslala. Upozornila, že firmy mohou předložit argumenty na svou obhajobu, než padne rozhodnutí o udělení pokut. Společnost Philips uvedla, že obvinění obdržela a že hodlá nadále pomáhat regulačním orgánům při vyšetřování.

Philips obviněn z kartelu podruhé

Komise již v červenci obvinila Philips, že byl spoluodpovědný za kartelovou dohodu jihokorejské společnosti LG Display o cenách obrazovek z tekutých krystalů (LCD). Philips byl v minulosti akcionářem LG Display, svůj zbývající podíl však letos v březnu prodal.

Komise v posledních letech rozdala za kartelové dohody pokuty v hodnotě miliard eur. Boj s ilegálními praktikami omezujícími konkurenci podle ní evropským spotřebitelům v letech 2005 až 2007 ušetřil přes 7,6 miliardy eur (zhruba 200 miliard Kč), napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru