Vedle hlavního ratingu, který hodnotí dlouhodobou schopnost firmy splácet závazky, agentura ve stejném rozsahu snížila i rating zajištěného dluhu v objemu 215 milionů eur (asi 5,6 miliardy korun) splatného v roce 2021. I tato známka byla umístěna do režimu pozorování CreditWatch s negativním výhledem.

"Nevidíme žádné známky toho, že by Sazka v roce 2009 snížila úvěrové zatížení," píše se ve zprávě, z které cituje agentura Reuters. Analytik S&P Diego Festa podotkl, že právě struktura financování stojí i za tím, že se agentura rozhodla rating umístit do režimu pozorování s negativním výhledem.

S&P poukazuje především na to, že Sazka je závislá na bankách, které jí poskytují krátkodobé půjčky. Vztah s bankami a jejich ochota Sazce obnovovat úvěry je proto zcela nezbytná pro zajištění likvidity v Sazce, míní ratingová agentura. Za současné situace na úvěrových trzích podle agentury vzrůstá riziko, které je s takovým postupem spojené.

"I když chápeme, že provozní zisky Sazky jsou po celý rok 2009 stabilní, nezdá se, že by firma snižovala zadluženost, anebo že by bylo pravděpodobné, že výrazně zvýší základnu diskrečního cash flow. Sazka dlouho spoléhá na krátkodobé úvěry, které se na financování dluhů podílejí asi z 20 procent," uvedla S&P. Agentura ale prý zaznamenala, že Sazka se skupinou věřitelů posuzuje možnost stabilnějšího financování dluhů.

"Ratingové známky Sazky stále odrážejí náš názor, že finanční profil firmy je značně zatížený úvěry, což je důsledek financování výstavby sportovně-zábavního komplexu O2 Arena v Praze. Ratingy dále snižuje agresivní finanční politika firmy a historicky slabá návratnost hotovosti z kapitálových investic," dodává S&P.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru