Prodej nových domů v USA za říjen vzrostl více, než se předpokládalo, a dostal se nejvýše za rok. Po tříletém poklesu se tak trh zřejmě ustálil. Ministerstvo obchodu ve středu uvedlo, že prodej stoupl o 6,2 procenta na roční přepočet 430.000 domů. Revidovaný údaj za září byl 405.000 prodaných obytných nemovitostí.

Analytici očekávali, že se za říjen v ročním přepočtu prodá nových domů 410.000. Vzestup aktivity na trhu v říjnu způsobil, že klesla nabídka nových domů na trhu na 239.000, což je nejnižší údaj od května 1971, napsala agentura Reuters.

Rekordně se zvýšil i prodej starších domů, meziročně o 23,5 procenta. Proti září se zvýšil o 10,1 procenta, což je také rekord. Oznámilo to v pondělí Národní sdružení realitních kanceláří (NAR). V přepočtu na celý rok se tak v USA prodalo 6,10 milionu nemovitostí, což je nejlepší výsledek od února 2007. Za růstem prodeje ale bylo hlavně daňové zvýhodnění.

Oproti roku 2005 se stále prodává o 16 % méně

Přepočet na celý rok znamená, že pokud by prodej pokračoval dosavadním tempem, pak by se za celý rok prodalo zmíněných 6,10 milionu nemovitostí. Údaj za září byl po zpřesnění dat mírně horší a ukázal, že v přepočtu na celý rok se prodalo 5,54 milionu nemovitostí.

 

 

Svého dna dosáhl prodej nemovitostí v USA letos v lednu; od té doby už se zvýšil zhruba o 37 procent. Stále se ale prodává asi o 16 procent méně nemovitostí než na podzim 2005, kdy byl trh na vrcholu.

Horší zprávou ale je, že z celkového počtu lidí, kteří mají v USA nemovitost na hypotéku, jich na konci září mělo rekordních 14 procent problém se splácením úvěru.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru