Nejvyšší správní soud zrušil územní plán Břeclavska, jehož nejspornější částí je trasa silnice R52 mezi Brnem a Vídní. Vyplývá to z úřední desky a potvrdil to i mluvčí soudu František Emmert. Soud ještě nezveřejnil odůvodnění, ve čtvrtek podle Emmerta vydá tiskovou zprávu.

Podle jihomoravské náměstkyně hejtmana Anny Procházkové, která se na přípravě plánu podílela, to stavbu R52 velmi zkomplikuje. "Nerozumím tomu, bylo to vše tak neskutečně kontrolované, mimo jiné i z pozice ministerstva pro místní rozvoj a vnitra," řekla Procházková.

Silnice R52 má spojit Brno s Vídní a patří ke kontroverzním dopravním stavbám. Spory se vedou především o to, zda rozšířit silnici I/52 z Brna do Mikulova, nebo využít dálnici D2 z Brna do Břeclavi a odtud postavit přípojku na státní hranice. Variantu přes Břeclav dlouhodobě prosazují ekologové, kteří se bojí poškození přírody u novomlýnských nádrží a Chráněné krajinné oblasti Pálava

odle Procházkové by měly být zásady schváleny v prvním pololetí příštího roku. "My jsme do nich ale přejímali pasáže z územního plánu Břeclavska, takže to budeme muset ještě prokonzultovat," dodala.

Územní plán Břeclavska, který soud zrušil s platností ode dneška, schválilo zastupitelstvo Jihomoravského kraje v listopadu 2006. Návrh na zrušení podaly obce Bavory a Dolní Dunajovice a několik fyzických osob. NSS projednávání plánu dvakrát přerušil, jednou o problému rozhodoval i Ústavní soud.

Na vyjádření Nejvyššího správního soudu čekala Evropská komise, která již dříve postup českých úřadů při schvalování územního plánu Břeclavska kritizovala. Do vyjasnění celé věci na soudní úrovni proto odmítla spoluúčast evropských peněz na projektu.


Rakouská vláda letos v létě avizovala, že svou část rychlostní silnice dokončí podle plánu i přes dopady krize a škrty v rozpočtu.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru