Co vlastní Penta

Projekty ve zdravotnictví

* Alpha Medical Ventures, DD Lab - největší řetězec zdravotnických laboratoří na Slovensku, čtyřka trhu v Polsku
* Mediclinic - síť ordinací v Česku
* Dovera - zdravotní pojišťovna, Slovensko
* ProCare - síť nemocnic, Slovensko
* Dr. Max - lékárny (ČR, Polsko, Slovensko)

Další projekty

* Žabka, polsko-česko-slovenský řetězec prodejen
* Fortuna - sázková kancelář (ČR, Polsko, Slovensko, Chorvatsko)
* Aero Vodochody (letectví)
* Hasau (výroba oken - Polsko, Slovensko)
*Drátovna Hlohovec, Drumet (drátovny - Polsko, Slovensko)
* AVC (díly pro automobily)

Historie

Vznikla v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry, od roku 2000 investuje do private equity projektů. Loni konsolidovaná aktiva dosáhla 2,3 mld. eur, příjmy 1,9 mld. eur.

Vlastníci

Marek Dospiva, Jaroslav Haščák, Martin Kúšik, Jozef Oravkin, Jozef Špirko

Skupina J&T prodala zdravotnické laboratoře Aeskulab Holding společnosti Alpha Medical, která patří do investičního seskupení Penta. Aeskulab Holding provozuje osm laboratoří a je druhým největším poskytovatelem zdravotnických laboratorních služeb v ČR. Hodnota transakce, kterou schválil antimonopolní úřad, nebyla zveřejněna.

Pro Pentu je to další akvizice na trhu na cestě k vybudování silné středoevropské skupiny v oboru zdravotnické diagnostiky. Již v červenci získala 90procentní podíl v polské firmě DD Lab, která vlastní síť deseti zdravotnických laboratoří ve Varšavě, Lodži či Krakově.

"Jsme v oboru zdravotnické diagnostiky už teď číslem jedna na Slovensku a čtyřkou v Polsku, převzetí laboratoří od J&T by nám vyhovovalo," řekl HN již v září spolumajitel Penty Jaroslav Haščák.

Penta: Přeplatili jsme pět zájemců

"Tento projekt byl na rozdíl od pozice J&T ve zdravotnictví na Slovensku od počátku koncipovaný s cílem realizovat konsolidaci trhu, využít synergie a následně prodat. Právě díky konsolidaci jsme při prodeji dosáhli významné zhodnocení vynaložené investice," sdělil ve středu ČTK Radek Placanda ze skupiny J&T.

O koupi laboratoří Aeskulab Holding se podle Placandy zajímalo pět firem, které předložily finanční nabídky, přičemž nejvyšší cenu byla ochotna zaplatit právě Alpha Medical ze skupiny Penta.

"Aeskulab je pro nás klíčovou platformou na českém trhu, na kterém chceme pokračovat v dalších akvizicích. Pro Alphu Medical jsou hlavními trhy Slovensko, Česko a Polsko, kde vidíme velký prostor na konsolidaci a vytvoření předního středoevropského hráče," komentoval nákup osmi laboratoří Aeskulab generální ředitel Alpha Medical Petr Lednický.

Společnost Alpha Medical je součástí skupiny Penta od roku 2006 a její roční tržby činí 20 milionů eur. Denně poskytuje v průměru 45.000 testovacích úkonů pro 7000 pacientů. Aeskulab působí na českém trhu od roku 2006 a loni jeho tržby činily 15 milionů eur.

Zdravotnictví =  dobrý byznys

Zdravotnická diagnostika ve střední Evropě je pro investory atraktivní. Jen evropská trojka v oboru, rakouský FutureLab, který podniká také ve Švýcarsku, Rumunsku, Německu, Maďarsku a Slovensku, investoval podle serveru motejlek.com do nákupu laboratoří v posledních letech jen v České republice kolem půldruhé miliardy korun.

Aeskulab Holding má stoprocentní podíl v pražských společnostech AeskuLab, HEBILAB a BIOLAB Praha a ve firmách TOPLAB v Poděbradech, Mikrobiologická laboratoř ve Velkém Meziříčí, Laboratoře lékařské mikrobiologie v Třinci, CEDELAB v Brně a LABOREX v Ostravě. Diagnostické laboratoře provádějí laboratorní vyšetření v oborech biochemie, hematologie, imunologie, klinické bakteriologie, cytologie, virologie, parazitologie, včetně vyšetření TBC a další.

V Česku Penta vlastní také lékárenský řetězec Česká lékárna, který podniká pod značkou Dr. Max, a buduje síť soukromých lékařských praxí pod logem Mediclinic. Jeho řízení nedávno převzal šéf Jáchymovských lázní, které skupině také náleží, Eduard Bláha. Mezi hlavní postavy a majitele Penty patří Marek Dospiva a Jaroslav Haščák.

Penta byla založena v roce 1994. Věnuje se například akvizicím velkých a středně velkých firem či restrukturalizačním projektům v celé řadě evropských zemí. Nejvíce investičních projektů zatím Penta realizovala v Česku, na Slovensku a v Polsku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru