Do Česka se k příležitosti dvacátého výročí sametové revoluce sjely desítky zahraničních novinářů, a to včetně několika štábů americké zpravodajské televize CNN.

Česko-japonský podnikatel v cestovním ruchu Tomio Okamura, který je zároveň viceprezidentem Asociace českých cestovních kanceláří a agentůr, toho využil a zavolal svým kontaktům v CNN.

Podívejte se na reportáž CNN o PrazeJeden ze štábů poté natočil reportáž o polistopadovém vývoji Prahy coby turistické destinace, kterou prý podle asociace jen za uplynulý víkend shlédlo 100 milionů diváků na celém světě.

V tříminutovém šotu reportéra CNN Phila Backa doprovází i Okamura, který zodpovídá Američanovy dotazy.

Okamurova angažovanost ale nepotěšila ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku, do jehož gesce patří i propagace turismu. „Doufám, že vyjádření českého 'zástupce' v klipu bylo pro většinu rodilých mluvčích nesrozumitelné,“ řekl exkluzivně pro iHNed.cz Vondruška ve zjevné narážce na Okamurův silný český přízvuk.

Ministr ale především kritizuje samotné vyznění reportáže. „Poškozuje image Prahy i České republiky,“ zlobí se Vondruška, jehož ministerstvo má samostatný program propagace cestovního ruchu. Vondrušku na reportáži nejvíce naštvalo, že se  zaměřila i na známé nešvary české metropole: neférové taxikáře nebo sexuální turistiku.

Okamura se brání, že sice reportáž inicioval, ale neručí za její scénář. "Do nočního klubu chtěli jít oni, já je od toho zrazoval,“ hájí se podnikatel a přechází naopak do protiútoku.

„Jak si vůbec zástupce vlády dovoluje kritizovat aktivity soukromé osoby?! Navíc pokud sami politici nejsou žádné funkční a efektivní propagace schopni? Jako v Rakousku bychom spíš měli táhnout za jeden provaz, provázat náš marketing s Kafkou,  Dvořákem, podporovat regionální speciality“ chrlí nápady Okamura, za jehož aktivitou stojí i celá aosciace.

Související