O výzkumu zveřejněném v americkém odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) v úterý informoval britský zpravodajský server BBC.

Vědci našli statisticky významnou souvislost mezi průměrnou teplotou dané země a v ní probíhajícím občanským konfliktem s více než tisícovkou obětí. Použili přitom databáze teplot ze zemí subsaharské Afriky za období 1981 až 2002. V neobvykle teplých letech byla napříč územím o 50 procent větší pravděpodobnost vzniku ozbrojeného konfliktu.

Výzkumy již dříve naznačovaly souvislost mezi válkami a nedostatečnou vláhou, ale aktuální závěr lze podle BBC považovat za jasný důkaz spojitosti s teplotou.

Nepokoje většinou vznikají kvůli potravinám

Nepokoje údajně vznikají kvůli zmenšujícím se zásobám potravin. Zemědělské výnosy jsou zde totiž podle vedoucího výzkumu Marshalla Burkeho z Kalifornské univerzity v Berkeley mimořádně citlivé i na malou teplotní změnu, například půl stupně Celsia.

Výzkum dále ukazuje, že pokud teploty dále porostou, zvýší se v příštích 20 letech počet ozbrojených konfliktů v subsaharské Africe o 50 procent.

Vliv teplotních změn zůstal silný i poté, co vědci do dlouhodobého statistického modelu přidali faktor hospodářského růstu nebo lepší správy zemí. "Pokud se subsaharské klima nepřestane oteplovat a pomoc těmto zemím přizpůsobit se vysokým teplotám bude jen minimální, budou se ztráty na životech pravděpodobně stupňovat," řekl Burke.

Výsledky výzkumu byly zveřejněny před konáním prosincového summitu o změnách klimatu v dánské Kodani. Představitelé států zde budou diskutovat také o množství peněz, které by měly africkým zemím pomoci připravit se na dopady klimatických změn.