Přispěvatelé do fondu pro poskytování půjček v době finanční krize, který je součástí Mezinárodního měnového fondu (MMF), se dohodli na jeho zvýšení až o 100 miliard dolarů na až 600 miliard dolarů (přes deset bilionů Kč). Souhlasili rovněž s posílením flexibility tohoto krizového fondu a s rozšířením počtu přispěvatelů.

Na fondu s názvem New Arrangements to Borrow (NAB) se nyní podílí 26 účastníků. Letos do něj poprvé přispěly rozvíjející se země, jako jsou Čína, Indie, Rusko a Brazílie. V současnosti existuje skupina 13 potenciálních nových přispěvatelů. Oficiální rozhodnutí o rozšíření počtu přispěvatelů by měla učinit výkonná rada MMF v příštích týdnech.

"Současní a potenciální účastníci NAB se dohodli, že budou rychle pracovat na přijetí opatření potřebných k co nejrychlejšímu vzniku nového rozšířeného NAB," řekl japonský předseda NAB Daisuke Kotegawa. Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn uvedl, že dohoda o rozšíření podpoří efektivitu MMF při reakci na krizi.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru