Rusko se dohodlo, že umožní Ukrajině nakoupit v příštím roce méně plynu, než bylo původně nasmlouváno. Oficiálně rovněž souhlasilo s tím, že ustoupí od pokut za snížený odběr plynu v letošním roce. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Dodala, že tyto kroky zmírňují nebezpečí vzniku nové plynové krize.

Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz podle nové dohody v příštím roce koupí od ruského plynárenského gigantu Gazprom 33,75 miliardy krychlových metrů plynu. Dřívější smlouva přitom Ukrajinu zavazovala k odběru 52 miliard krychlových metrů.

"Objem byl upraven v souladu s aktuální spotřebou na Ukrajině v podmínkách (hospodářské) krize," uvedl generální ředitel Gazpromu Alexei Miller. "Dosáhli jsme konečné dohody, že Gazprom nebude vybírat pokuty za nevyužití 13 miliard krychlových metrů plynu v prvních deseti měsících letošního roku," dodal.

Kvůli dřívějším sporům mezi Ukrajinou a Ruskem byly letos v lednu na několik dní zcela přerušeny dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do Evropské unie. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost je klíčovým exportérem plynu do Evropy, kde její dodávky pokrývají zhruba čtvrtinu celkové spotřeby.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru