Blogy

Evropská komise (EK) v úterý zahájila řízení proti společnostem ČEZ a J&T, ve kterém prověřuje jejich chování na českém energetickém trhu. Razie se bezprostředně projevila i v obchodování na pražské burze.

"Zahraniční investoři na razii okamžitě reagovali prodejními objednávkami, a srazili tak titul i o více než 3 % níže na úrovně 853 Kč," uvedl server Patria Online. Podle analytika serveru Martina Stuchlíka další vývoj záleží na průběhu vyšetřování a dalších reakcích investorů.

Akcie ČEZ nakonec ubraly 2,55 procenta a uzavřely na 861,50 koruny. Index PX skončil v minusu 1,20 procenta na 1140,70 bodu, vyplývá z údajů burzy.

Razie tak paradoxně rozhýbala stojaté vody burzy, když zrychlila a zvýšila obchodování investorů. Celkový objem obchodů pro nejlepší akcie SPAD byl 2,088 miliardy Kč, přičemž jen obchody s ČEZem přesáhly 1,2 miliardy korun. Průměrný celkový objem obchodů za poslední rok je přitom 1,668 miliardy Kč.

Blokuje ČEZ s J&T konkurenci?

Vyšetřování ČEZu a J&T se týká především situace na trhu s hnědým uhlím v ČR a údajného blokování konkurence ze strany ČEZ a J&T při výstavbě nových tepelných elektráren v České republice.

Součástí byla razie přímo v kancelářích vyšetřovaných subjektů, která probíhala v sídlech obou firem. Šetření zástupců EK v sídle firmy J&T potvrdil HN i mluvčí společnosti Petr Málek. "Kontrola EK probíhala v kancelářích společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH)," řekl Málek bez dalších detailů. Podle informací Eura.cz začala komise vyšetřovat ČEZ a J&T na základě stížnosti společnosti Czech Coal.

Skupina Czech Coal již dříve uvedla, že může společný postup J&T a ČEZ prohloubit nerovnováhu na trhu s výrobou elektrické energie a na trhu hnědého uhlí. Na počátku července pak oznámila, že podá podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a evropskému antimonopolnímu úřadu.

Mohlo dojít ke značnému narušení hospodářské soutěže

Podle Bruselu mohly firmy ČEZ a J&T značně narušit hospodářskou soutěž na českém velkoobchodním trhu, které mělo vést k posílení role ČEZ. Domnělé protiprávní jednání může zahrnovat vyloučení konkurence a zvyšování cen na českém velkoobchodním trhu s elektrickou energií, sdělila komise.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž k šetření EK v prohlášení uvedl: "Evropská komise sdělila jako důvody pro zahájení kontroly to, že má informace, že ČEZ se mohl pokusit omezit rozvoj hospodářské soutěže na velkoobchodním trhu s elektřinou." 

Podle Kříže ale firma kontrolu vnímá jako "logický důsledek růstu ČEZ, který dnes patří mezi největší evropské energetické společnosti a je proto podroben stejně přísným kontrolám jako ony". 

Vyjádření ČEZ k zásahu Evropské komise:
(text pokračuje pod boxem)

Dnes v ranních hodinách do budovy hlavní správy ČEZ v Praze a do sídla společnosti Severočeské doly ze skupiny ČEZ dorazili pracovníci inspekce Komise Evropských společenství. Doručili zástupcům společností rozhodnutí Komise, aby se podřídili kontrolám podle čl. 20 odst. 4 nařízení 1/2003, a kontrolu okamžitě zahájili.

Evropská komise sdělila jako důvody pro zahájení kontroly to, že má informace, že ČEZ se mohl pokusit omezit rozvoj hospodářské soutěže na velkoobchodním trhu s elektřinou. Konkrétně odůvodnění zmiňuje, že by ČEZ mohl vytvářet překážky projektům elektráren konkurentů; že by mohl být zapojený do omezování obchodu s hnědým uhlím či že by mohl ovlivňovat ceny na českém velkoobchodním trhu s elektřinou.

Kontrolu vnímáme jako logický důsledek růstu ČEZ, který dnes patří mezi největší evropské energetické společnosti a je proto podroben stejně přísným kontrolám jako ony. Evropská komise tímto způsobem v roce například v roce 2006 prověřila 20 energetických společností v 6 zemích, naposledy pak v březnu 2009 provedla hloubkovou kontrolu v EdF ve Francii.
 
Jsme přesvědčeni, že veškeré naše kroky na trhu s elektřinou jsou v souladu se všemi zákony, pravidly i dobrými mravy. S ohledem na to, že sama Evropská komise několikrát označila trh v České republice za nejotevřenější v EU, předpokládáme, že k tomu samému závěru dospěje i inspekce.

Kontrolu proto v tomto smyslu vítáme jako příležitost rozptýlit spekulace šířené konkurenty a společnostmi, se kterými máme dlouhodobé obchodní spory. Předpokládáme totiž, že z jejich informací kontrola Komise vychází a bude je prověřovat.

ČEZ pracovníkům inspekce poskytuje maximální součinnost.

Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ

EPH je společný podnik, který nedávno vytvořila J&T se společností PPF. EPH zastřešuje aktivity J&T v průmyslu a energetice, šéf a dvacetiprocentní podílník EPH Daniel Křetínský, donedávna partner J&T, v minulosti domluvil několik společných projektů se skupinou ČEZ, další společné obchody mezi oběma skupinami probíhají. ČEZ a J&T společně koupily například v Německu hnědouhelné doly Mibrag. ČEZ také spolupracuje s J&T na převzetí aktiv skupiny International Power Opatovice za více než 22 miliard korun.