Ukazatel podnikatelského klimatu v Německu vystoupil v listopadu nejvýše za posledních 15 měsíců a růst zaznamenal osmý měsíc za sebou. Souhrnný index mnichovského ústavu Ifo se zvýšil na 93,9 bodu z říjnové úrovně 92 bodů, sdělil v úterý institut.

Výsledek ankety u zhruba 7000 firem byl lepší, než se očekávalo. Ekonomové podle agentury Reuters odhadovali růst na 92,5 bodu. Před rokem byl celkový index na úrovni 85,7 bodu.

Složka současných podmínek pro podnikání zaznamenala nárůst o 1,7 bodu na 89,1 bodu, stále však byla 5,5 bodu pod úrovní z loňského listopadu. Index očekávání vzrostl o více než tři body na 98,9 bodu, což již bylo více než 20 bodů nad úrovní 77,7 bodu před rokem.

Letos propad ekonomiky pět procent, příště růst 1,2 %

"Hospodářské oživení pokračuje a očekáváme, že růst si ve čtvrtém čtvrtletí udrží vysokou dynamiku," řekl k údajům ekonom Ralf Umlauf z německé banky Helaba.

Ekonomika našeho největšího obchodního partnera oživila z rok dlouhé recese ve druhém čtvrtletí a ve třetím čtvrtletí se její mezičtvrtletní růst zrychlil na 0,7 procenta z předešlých 0,4 procenta. Německo čeká v celém letošním roce pokles ekonomiky o pět procent, pro příští rok však již čeká vláda růst o 1,2 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru