Od začátku současné vážné hospodářské krize, která zmítá prakticky celým světem, v Evropské unii ubylo více než čtyři miliony pracovních míst. Píše se to ve zprávě o zaměstnanosti v Evropě pro rok 2009, kterou dnes zveřejnila Evropská komise.

O práci podle zprávy komise přicházejí hlavně muži, mladí lidé, ale také osoby s nízkou kvalifikací nebo ti, kteří mají smlouvy na dobu určitou. Negativní dopady nicméně poněkud zmírnilo, že je ve firmách zaváděna kratší pracovní doba i nejrůznější další opatření.

Zpráva také ukázala, že v poslední době vykazují pracovní trhy výrazné změny. Každý rok podle dokumentu výkonného orgánu 27členného bloku mění práci přibližně 22 procent pracovníků v Evropě.

Špidla doufá v „green jobs“

Velkým problémem EU je podle analýzy komise hlavně otázka dlouhodobě nezaměstnaných. Zatímco třeba ve Spojených státech bylo déle než rok bez práce přibližně deset procent nezaměstnaných, v Evropské unii to bylo téměř 45 procent lidí bez práce.

"Tato zpráva ukazuje, jak důležité je uvést do souladu krátkodobou odpověď na krizi s dlouhodobými strukturálními reformami," podotkl v prohlášení český eurokomisař Vladimír Špidla, pod něhož oblast zaměstnanosti spadá. "Tyto reformy mají zásadní význam, mají-li hospodářství EU a její trhy práce překonat současný pokles," dodal.

Pomoci vypořádat se s problémy na pracovním trhu zatíženém dopady současné krize by přinejmenším částečně mohl podle EK postupný posun unie ke konkurenceschopné nízkouhlíkové ekonomice - tedy k ekologičtějšímu hospodářství.