Ukazatele ekonomické aktivity v zemích eurozóny se v listopadu dál zvyšovaly. Index sektoru služeb se vyhoupl na dvouleté maximum a index průmyslu je nejvyšší od loňského března. Plyne to z výsledků anket u nákupních manažerů firem v eurozóně, které dnes zveřejnila agentura Markit.

Předběžný souhrnný index pro eurozónu se tento měsíc zvýšil na 53,7 bodu z říjnových 53 bodů; loni v listopadu byl index na pouhých 38,9 bodu. Nyní je již tři měsíce za sebou v růstovém pásmu nad hranicí 50 bodů, která signalizuje předěl mezi poklesem a růstem ekonomické aktivity.

Index sektoru služeb vystoupil o 0,6 bodu na 53,2 bodu a byl nejvýše od listopadu 2007. Index zpracovatelského průmyslu se zvýšil o 0,3 bodu na 51 bodů. Nadále slabý zůstává ukazatel zaměstnanosti, jehož hodnota stoupla jen nepatrně a zůstává v pásmu poklesu na 45,5 bodu.

 

 

Údaje naznačují, že ekonomika eurozóny bude i na konci roku oživovat z recese. Z ní se dostala ve třetím čtvrtletí, kdy její hrubý domácí produkt stoupl mezičtvrtletně o 0,4 procenta. Anketa agentury Reuters u ekonomů ukázala, že pro čtvrté čtvrtletí se předpokládá růst o 0,3 procenta. Očekává se nicméně, že tempo růstu bude po celý příští rok oslabené.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru