Největší světový výrobce mobilních telefonů Nokia propustí ve Finsku a Dánsku 330 zaměstnanců výzkumu a vývoje, což odpovídá zhruba dvěma procentům celkové pracovní síly výzkumu a vývoje. Společnost se rozhodla, že v budoucnosti bude dodávat na trh méně nových modelů a zaměří se hlavně na tradiční, oblíbené modely.

Nokia nyní dodává ročně na trh kolem 50 modelů. Toto číslo by se však mělo snížit a firma se soustředí na modely, které si získaly největší popularitu.

Propouštění se dotkne 230 ze 2000 zaměstnanců ve finském městě Oulu a 100 z 1000 zaměstnanců v Kodani. Celosvětově Nokia ve vývoji a výzkumu zaměstnává kolem 17 000 lidí.

Nokia poprvé ve ztrátě: půl bilionu eur

Zpráva přichází měsíc poté, co Nokia oznámila, že poprvé od roku 1998, kdy se stala světovým lídrem ve výrobě mobilních telefonů, hospodařila se ztrátou. Čistá ztráta ve třetím čtvrtletí činila 559 milionů eur (14,5 miliardy Kč) a tržby klesly o 20 procent.

Firma letos kvůli propadu poptávky způsobenému krizí výrazně snižuje náklady a propouští. V samotné divizi mobilních telefonů chce ušetřit více než 700 milionů eur.

Nokia po celém světě zaměstnává 123.350 lidí. V loňském roce prodala 468 milionů telefonů a její prodej stoupl o sedm procent, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru