Čeští producenti mléka dostanou 150 milionů korun jako mimořádnou pomoc kvůli krizi na trhu s mlékem. Schválili jí ministři zemědělství EU, informoval novináře český ministr zemědělství Jakub Šebesta. Evropská unie evropským zemědělcům rozdělí celkem 300 milionů eur, tedy 3,8 miliardy korun. Podporu již schválil i Evropský parlament.

"Je to další nástroj jak ulevit producentům mléka v jejich nelehké situaci," uvedl Šebesta. Ministerstvo zemědělství původně odhadovalo, že každý český producent mléka by měl dostat zhruba 50.000 korun, nakonec to však bude více peněz. Podporu totiž získají jen farmy, u nichž se výroba mléka podílí velkou částí na celkovém hospodaření.

Evropský mlékárenský sektor se již několik měsíců potácí v krizi, kterou zapříčinil pokles výkupních cen. S problémy musí bojovat i čeští zemědělci, podle Šebesty se však jejich situace začíná mírně lepšit. Zatímco minulý měsíc se výkupní cena litru mléka pohybovala pod šesti korunami, nyní je to 6,20 koruny a 6,50 koruny.

"Zemědělcům to nevyřeší problém, ale přeci jenom je to posun nahoru. Ta signalizace, že ty ceny půjdou pomalu nahoru, se stala pravdivou," doplnil Šebesta.

Další pomoc: Vykupování kvót a podpora soukromého skladování

Finanční pomoc není jediným opatřením, které má producentům mléka v unii ulehčit život. EU se již před časem dohodla na prodloužení intervenčních nákupů či podpory soukromého skladování. Členské státy navíc nově budou moci od jednotlivých zemědělců kvóty vykupovat. Právě toto opatření však situaci v Česku zdaleka neřeší i kvůli tomu, že Češi nejsou schopni vyčerpat ani současné kvóty a v současnosti jim k jejich vyčerpání chybí zhruba 4,5 procenta.

Evropská unie v současnosti každému ze států pomocí kvót stanoví, kolik mohou jeho zemědělci za rok vyrobit mléka. Kvóty se každým rokem zvyšují, a to až do roku 2015, kdy by měly být úplně zrušeny. Zemědělci však v současnosti nárůst kvót viní z propadu výkupních cen a již delší dobu usilují o jejich snížení. Členské státy tento krok dlouho odmítaly, ale Evropská komise nakonec našla řešení, které sice není snížením kvót, ale mohlo by trh částečně zbavit přebytečného mléka.

EU prodloužila podporu producentům mléka, uvažuje se i o sýru - čtěte ZDE

Další miliardy mléčný průšvih nevyřeší - čtěte ZDE

To však není jediné opatření, které Evropská komise navrhla a ministři schválili. Brusel bude moci v mimořádných situacích, jako je například současná krize v mlékárenském průmyslu, rozhodovat bez posvěcení členských států. Zatímco dosud museli všechna "záchranná" opatření, jako například prodloužení intervenčních nákupů či podporu soukromého skladování, schvalovat ministři zemědělství, napříště by mělo stačit jen rozhodnutí EK. Celý proces rozhodování by se tak výrazně zrychlil. Odpadly by totiž zdlouhavé politické debaty, které často nekončí žádným výsledkem.

Ministři zemědělství dnes po dlouhé době nejednali pod tlakem protestujících zemědělců. Zatímco při zasedáních v uplynulých měsících protestovaly za dohledu policie tisíce farmářů, dnes se před budovou Rady EU objevilo jen několik traktorů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru