Německá energetická společnost RWE má spolu s českou elektrárenskou skupinou ČEZ zájem o účast v tendru na prodej kontrolního podílu v polské energetické skupině Enea. Řekl to v pátek polský ministr státního pokladu Aleksander Grad. Poláci se snaží firmu prodat už podruhé.

Grad už před měsícem agentuře Reuters řekl, že vláda by transakci na druhý pokus chtěla uzavřít na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku. Na prodej je asi 66 procent akcií a cena podílu se odhaduje na dvě miliardy dolarů (asi 34,4 miliardy korun).

Před dvěma týdny uvedla své akcie na trh společnost PGE, která je největší energetickou společností v Polsku. Kontrolu nad ní má ale pořád stát. Primární emise (IPO) akcií PGE je letos největší v celé Evropě. Firma získala prodejem akcií zhruba šest miliard zlotých (asi 37,3 miliardy korun).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru