Americká společnost eBay dokončila prodej své divize Skype, která zajišťuje internetové volání. eBay z prodeje získá asi dvě miliardy dolarů (zhruba 34,4 miliardy Kč). Novým vlastníkem je skupina investorů, mezi nimiž jsou i zakladatelé Skype Niklas Zennström a Janus Friis. eBay si ve Skype ponechá jen menšinový podíl.

eBay minulý týden urovnal právní spor, který vedl právě s Friisem a Zennströmem. Díky tomu eBay mohl pokročit s prodejem, na němž se v zásadě dohodl už na přelomu srpna a září. Urovnání sporu dává firmě Skype vlastnictví klíčového softwaru, který licenčně poskytla společnost Joltid. Tu Zennström s Friisem založili.

eBay sdělil, že prodal 70procentní podíl ve společnosti Skype za zhruba 1,9 miliardy dolarů (32,7 miliardy korun). K tomu ještě podle podmínek původní dohody později získá dalších 125 milionů dolarů. Zbylých 30 procent si ve Skype nechá. Celková suma, kterou za Skype zaplatí by měla podle dohody z konce srpna dosáhnout 2,75 miliardy dolarů (zhruba 47,3 miliardy Kč).

Skype pro eBay přítěží

eBay koupil společnost Skype teprve před čtyřmi lety, analytici ale tento krok od začátku považovali za diskutabilní. eBay sázel na to, že obliba Skype mu zajistí další růst, očekávání se však nenaplnila. eBay za Skype v roce 2005 podle agentury Reuters zaplatil asi 3,1 miliardy dolarů, tedy víc, než za kolik ji nyní prodává. Podle analytiků je to ale i tak úspěch.

Analytička společnosti Susquehanna Financial Group Marianne Wolková už dříve řekla, že ohodnocení společnosti Skype je na horní hranici pásma, se kterým počítala. "Je to lepší cena, než jakou řada z nás očekávala," řekla Wolková agentuře Reuters. Cena, která byla za Skype stanovena, podle ní odpovídá zhruba čtyřnásobku letošních tržeb Skype.

Urovnání sporu se zakladateli Skype znamená, že Zennström s Friisem dostanou ve Skype 14procentní podíl. Dalších 56 procent získá skupina investorů pod vedením společnosti Silver Lake. Do této skupiny patří i firmy Andreessen Horowitz a Canada Pension Plan Investment Board (CPPIB), ale i zmíněná společnost Joltid.

eBay si koupil dluhové cenné papíry v objemu 50 milionů dolarů, aby mohl transakci financovat. Dohoda o prodeji Skype je v souladu s původními plány. eBay totiž plánoval, že prodej dokončí ještě v letošním roce. Pozorovatelé se obávali, že pokud se spor potáhne, z transakce by mohlo úplně sejít. Dohoda firmu Skype oceňuje na 2,75 miliardy dolarů (asi 47,3 miliardy Kč).

Generální ředitel společnosti eBay John Donahoe letos v květnu řekl, že dvě miliardy dolarů jsou za Skype málo. Tehdy se totiž spekulovalo, že eBay už má prodej Skype dohodnutý, o prodeji se ale hovořilo delší dobu. eBay totiž sám v minulosti připustil, že nákup společnosti Skype úplně nesplnil očekávání.

V Česku si Skypem volá 3 miliony lidí

Skype vznikl před pěti lety jako skandinávská společnost, kterou založili Švéd, Dán a skupina estonských programátorů. Společnost nabízí místní i mezinárodní telekomunikační spojení přes internet. Klienti Skypu si mohou mezi sebou telefonovat zdarma, což pomohlo ke značnému rozšíření služby.

Tržby společnosti Skype loni vzrostly asi o 44 procent na 551 milionů dolarů (zhruba 9,5 miliardy Kč). Skype nabízí za poplatek volání na běžné telefony, volání z počítače na počítač je zdarma. Na konci loňského roku měla firma asi 405 milionů registrovaných uživatelů.

V České republice má Skype kolem tří milionů uživatelských účtů. Vzhledem k počtu internetových přípojek patří Češi podle firmy k největším uživatelům programu na světě.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru