Celkem 45 procent manažerů ze střední a východní Evropy připouští chybnou volbu oboru, ve kterém nyní pracují. Na 15 procent manažerů dokonce plánuje svůj obor v blízké budoucnosti změnit. Ve svém výzkumu mezi 200 manažery z regionu to jako nový trend zjistila společnost Anderson Willinger, která se zabývá vyhledáváním vrcholových manažerů.

Zatímco před dvěma roky byla změna oboru otázkou spíše výjimek, dnes je situace jiná. "Ve světle finanční krize se zaměstnanci na svých pozicích cítí po náročném roce svázaní a volají po větší svobodě, kterou velmi často pocitově nenacházejí u svých současných zaměstnavatelů. Tu právě hledají ve volbě jiného sektoru," uvedla Lucie Teislerová z Anderson Willinger.

Dotázaní manažeři nejčastěji tvrdili, že v jiných odvětvích očekávají větší stabilitu a pokrok. Tato myšlenka změny je nejvíce podporovaná manažery ze sektoru finančních služeb a maloobchodu. Právě tyto dva obory byly krizí silně zasaženy, nyní už ovšem procházejí oživením.

Třetina se bojí ztráty práce. Anebo jejího návalu

Další příčinou úvah manažerů o změně oboru je celková nespokojenost v zaměstnání. V okruhu senior manažerů je nespokojen zhruba jeden manažer ze čtyř, nejvíce opět v sektoru finančních služeb a maloobchodu. Manažeři uvádějí jako hlavní důvod strach z propouštění (třetina dotázaných) a také větší stres související s množstvím práce, kterou přebírají po propuštěných zaměstnancích (zhruba polovina manažerů).

"Tak vysoké číslo nespokojenosti také ukazuje mimo jiné na nedostatečnou podporu motivace, což se vyskytuje většinou v rovině komunikace," upozornila Teislerová. Většina dotázaných podle ní dále sdělila, že nečekají povýšení během následujícího roku až dvou, což je velká změna oproti rokům dřívějším, kdy se děly strmé kariérní postupy. Navíc manažeři připouštějí, že postrádají zdokonalení v oboru.

Pokud se zaměstnanec již rozhodl změnu učinit, doporučuje Anderson Willinger pracovníka od jeho volby neodrazovat, spíše najít vhodnou cestu kompromisního řešení, která neublíží žádné straně. "Podle naší studie 80 procent manažerů, kteří provést změnu zásadně chtěli, učinili tak stejně v následujících 12 měsících," podotkla mluvčí společnosti Jana Schovánková.

Společnost Anderson Willinger působí na tuzemském trhu od roku 2003. Na počátku roku 2008 byla Praha povýšena na centrum firmy pro více než 15 zemí v regionu.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru