Německo zakázalo některým zahraničním aerolinkám ze zemí mimo EU prodávat zvlášť výhodné letenky. Týká se to několika tras mezi Německem a letišti mimo sedmadvacítku. Podle agentury DPA to vyplývá z dopisu německého Spolkového úřadu pro přepravu zboží, který dostala letecká společnost Emirates.

Postup úřadu potvrdil mluvčí německého ministerstva dopravy. Neupřesnil ale, zda instituce už v minulosti aerolinky nutila ke zvýšení cen. Nejmenoval ani další letecké společnosti, kterých by se zákaz prodávat laciné letenky měl také týkat. Jedná se prý například o cesty obchodní třídou z Frankfurtu do Johannesburgu či z Berlína nebo Hamburku do Singapuru.

Úřad zkoumal ceny v letecké dopravě. Podle něj by jejich výši na určitých trasách mezi Německem a cíli mimo EU měly určovat místní letecké společnosti včetně aerolinek ze států EU. Ředitel úřadu ve svém dopise požádal Emirates i další přepravce o pochopení, že není možné, aby měli "cenové vedení". Úřad se v listu přitom odvolává na dvoustrannou dohodu o leteckém provozu.

Prospěch z rozhodnutí bude mít podle DPA hlavně německá Lufthansa, která nyní čelí tlaku nízkonákladových společností a nových aerolinek zvlášť z arabského světa. Mluvčí Lufthansy zdůraznila, že firma nemá s postupem úřadu nic společného a srovnání cen nepožadovala.

Aerolinky Emirates omezení ostře kritizovaly. "Žádný ze sedmi států EU, kam Emirates létají, nemá takové omezující ustanovení," uvedly ve své stížnosti. Společnost se chce obrátit na Evropskou komisi, aby prošetřila případné narušení volné soutěže a ochrany spotřebitelů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru