Nízkonákladová letecká společnost Wizz Air ve čtvrtek informovala, že se po dlouhých neúspěšných jednáních s vedením bratislavského letiště M. R. Štefánika rozhodla odstoupit od svých plánů zřídit svou základnu na Slovensku.

Jak společnost informovala agentury, z tohoto důvodu od 11. ledna 2010 zruší svoji jedinou pravidelnou linku z Bratislavy na římské letiště Fiumicino.

"Jsme zklamaní, že jsme se nedokázali dohodnout o obchodních podmínkách s bratislavským letištěm, "řekl výkonný viceprezident Wizz Air John Stephenson.

Wizz Air, největší nízkonákladová letecká společnost ve střední a východní Evropě, začala provozovat pravidelnou linku mezi Bratislavou a Římem letos v září. Za poslední rok přepravila více než 7,5 milionu cestujících. Má základny v 11 městech v šesti státech, včetně Česka. V současnosti aerolinky disponují 26 letadly.

Z Bratislavy do Říma na letiště Ciampino létá od 3. listopadu irský nízkonákladový dopravce Ryanair. Pravidelná linka funguje třikrát týdně ve večerních hodinách, kromě úterý, ve čtvrtek a v sobotu. Firma již oznámila, že má zájem i o další rozšíření nabídky letů.

Pravidelnou linku do Říma provozovala do svého bankrotu koncem srpna také slovenská nízkonákladová letecká společnost SkyEurope Airlines. Právě WizzAir měl být podle odborníků tím, kdo SkyEurope v Bratislavě nahradí.

Maďarský Wizz Air má také základnu v Praze, kde je kromě Českýc aerolinií a Travel Service třetí velkou leteckou společností. Dlouhodobým cílem Maďarů je dostat se na pozici nízkonákladové jedničky v Praze, dle plánů by se tak mělo stát už příští rok.

Na český trh zamířil Wizz Air v únoru. Do září přepravil na linkách z Prahy a do Prahy téměř 200.000 pasažérů, za celý rok očekává 470.000 cestujících. Dosavadní jednička SkyEurope měla loni 1,1 milionu pasažérů, britský easyJet necelých 900.000 cestujících na pražských linkách.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru