Ukrajinský prezident Viktor Juščenko ve čtvrtek vyzval svého ruského partnera Dmitrije Medveděva, aby se zasadil o změnu dohody o dodávkách ruského zemního plynu. Dohoda je podle Juščenka pro Ukrajinu příliš tvrdá.

Juščenko s tímto požadavkem vystoupil těsně před dvoudenními rozhovory ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové a ruského premiéra Vladimira Putina o dodávkách plynu.

V otevřeném dopise šéfovi Kremlu zveřejněném na webu Juščenko uvedl, že nynější smlouva potřebuje "naléhavě revidovat". "Zachování dohody beze změny vytvoří potenciální hrozby pro spolehlivost dodávek plynu na Ukrajinu a jeho tranzit do dalších evropských zemí," napsal Juščenko.

Platíme včas

Juščenko zdůraznil, že ukrajinská strana za plyn platí včas a ujistil, že během letošní zimní topné sezóny společnost Naftogaz zajistí tranzit plynu do Evropy.

"Na Ukrajině jsou k tomu vytvořeny základní technické, zdrojové i personální předpoklady. Technologický stav ukrajinského systému transportu plynu odpovídá projektovým parametrům. V podzemních zásobnícíh se začátkem topné sezóny nacházelo optimální množství plynu (asi 27 miliard kubických metrů), což je dost pro uspokojení poptávky vnitřního trhu i pro potřeby tranzitu," píše se v dopise.

Zároveň ale ukrajinský prezident naznačil několik problematických bodů stávající smlouvy. Trnem v oku mu je především nárůst cen ruského plynu. Za poslední tři roky se základní cena ruského plynu pro Ukrajinu zvýšila téměř trojnásobně a dnes převyšuje průměrnou evropskou cenu za 1000 metrů krychlových. Na druhou stranu cena za tranzit ruského plynu přes ukrajinské území se nezměnila a je podle Juščenka až trojnásobně nižší než v případě jiných evropských tranzitních zemí.

Jedním z důsledků nevýhodného kontraktu s Ruskem podle Juščenka budou i hospodářské výsledky Naftogazu, kdy se očekává, že za letošní rok vykáže ztrátu kolem 4 miliardy dolarů.

Strach z plynové krize přetrvává

Nynější rozhovory mezi Putinem a Tymošenkovou naznačí, zda mezi oběma zeměmi vypukne na konci roku nový spor o ceny a platby dluhů jako před rokem a zda se má Evropa opět připravit na lednový výpadek dodávek plynu přes Ukrajinu.

Bývalí spojenci Juščenko a Tymošenková jsou nyní před prezidentskými volbami ostrými politickými soupeři a oba mají v plynárenském sektoru podle pozorovatelů své vlastní neprůhledné zájmy.

"Řada lidí, kteří na Ukrajině mají politické funkce, z tranzitu plynu profituje. A ti, kteří se dostanou po volbách k moci, budou chtít také profitovat," uvedl český velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Juščenkovo nejnovější prohlášení je podle agentury Reuters vedeno záměrem Tymošenkovou před jednáním ztrapnit.

Dohoda, o níž Juščenko mluvil, byla uzavřena mezi ruským vývozním monopolem Gazprom a ukrajinským podnikem Naftogaz v lednu a ukončila tehdy spor, který vyřadil dodávky ruského plynu do Evropy na více než dva týdny. Tymošenková prohlašuje, že dohoda, kterou s Putinem tehdy iniciovala, je dobrá a změny nepotřebuje.

EU nechce odpovědnost za Ukrajinu

Ruský plyn zajišťuje až čtvrtinu evropské spotřeby a 80 procent ruského plynu jde do Evropě právě přes Ukrajinu. Ruský premiér poslední dobou již několikrát Evropu varoval, že krize by se opět mohla zopakovat a tento měsíc upozornil, že pokud by Ukrajina začala dodávky z tranzitu nelegálně odebírat, tok plynu z Ruska se omezí.

Moskva už dříve chtěla, aby závazky za ukrajinské platby za plyn, které Kreml považuje za nejisté a kvůli nimž naposledy minulý týden premiér Putin pohrozil novou plynovou krizí, na sebe převzala Evropská unie. Brusel to odmítá.

Už v pondělí ale EU a Rusko podepsaly memorandum o tom, že se obě strany budou informovat v případě, když nastane možnost přerušení dodávek. Rusko prý sdílí obavy unie jako důvěryhodný dodavatel.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru