Tajná konta v zahraničí používaná k daňovým únikům díky amnestii, kterou v uplynulých měsících vyhlásila IRS, přiznalo téměř 15 tisíc Američanů.

Spojené státy letos vyvinuly velký tlak na Švýcarsko, zejména pak na tamní největší banku UBS, aby jim poskytly údaje o penězích, jež tam mají uloženy Američané. Banka nakonec podlehla, porušila dlouholetou tradici bankovního tajemství a americkým úřadům poskytla informace o zhruba 4500 klientech. Šlo o účty, na nichž byl nejméně milion švýcarských franků a které byly založeny v letech 2001 až 2008.

IRS slíbila, že bude shovívavější k lidem, kteří se do 15. října přiznají. Sníží jim pokuty z obvyklých 50 procent z nezaplacené daně na pět až 20 procent. Navíc jim tuto částku vyměří jenom jednou z nejvyššího zůstatku, který byl na účtu během doby, kdy tam peníze byly uloženy. Běžně se sankce vyměřuje za každý rok, kdy nebyly daně uhrazeny. Amnestii daňová správa vyhlásila letos v březnu.

Tajná konta jsou na cestě - čtěte ZDE

Podle deníku The New York Times se vzhledem k počtu lidí, kteří se přiznali, ukázalo, že strach je mocný stimul. Při poslední podobné amnestii v roce 2003 se totiž přihlásilo jen zhruba 1300 lidí. Úspěch programu si pochvaluje i IRS. "Máme nyní přístup k tisícům daňových poplatníků a bankovním účtům, který jsme nikdy předtím neměli," uvedl Douglas H. Shulman z IRS.

Úspěch podle amerického deníku daňovou službu povzbudil a nyní se chce zaměřit na další banky a země, ve kterých se díky příznivým podmínkám zakládají zahraniční konta sloužící k ukrytí peněz před úřady. Jde například o Lichtenštejnsko anebo Hongkong. Kontroloři ale také věnují pozornost inzerátům daňových poradců a právníků, kteří nabízejí zakládání takových kont.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru