Pražská burza by v příštím roce mohla nečekaně přivítat hned několik nováčků. Na burzu se totiž třeba kromě ČSOB chystá již v příštím roce i brněnská AVG Technologies, která proslula svými antivirovými programy. Serveru mergermarket to potvrdil šéf AVG J. R. Smith.

"Pokud se podmínky na trzích zlepší, doufám, že AVG by mohla vstoupit na burzu v roce 2010. Teď vedeme rozhovory s možnými investičními poradci, ale ještě jsme žádného nevybrali," řekl Smith. Firma ovšem nemusí prodat akcie investorům v Praze. Uvažuje totiž hned o několika burzách. Mezi ně patří americký Nasdaq, Londýn, Praha a Varšava.

Peníze získané z emise akcií chce firma použít na akvizice, které by rozšířily její nabídku produktů a přinesly jí nové technologie. "V současných tržních podmínkách jsou taktéž akviziční příležitosti, které můžeme využít čistě jen ke zvýšení obratu, nebo posílení pozice na některých trzích," uvedl Smith. Podle něj se firma dívá na několik akvizičních příležitostí, které by chtěla zrealizovat ještě letos.

O burze se uvažuje už dlouho

Antivirové programy brněnské firmy, která dříve fungovala pod názvem Grisoft, používá více než 80 milionů zákazníků ve 167 zemích světa. Kontrolují jí investiční fondy Benson Oak, Enterprise Investors a Intel Capital. O jejím vstupu na burzu se spekulovalo již před dvěma lety. Finanční krize však tyto plány zřejmě na čas poslala k ledu.

"O AVG žádné nové informace nemáme. Neoslovili nás. Ukazuje se však, že přichází vhodná doba k prodeji firem přes kapitálový trh. Ostatně lidé z privátních fondů mi potvrzují, že v současnosti je to výhodnější varianta, než prodej soukromým investorům," řekl k tomu HN šéf pražské burzy Petr Koblic.

Dnes oficiálně potvrdila prodej akcií dceřinné ČSOB na burze v Praze belgická skupina KBC. Emise by mohla mít hodnotu kolem dvou miliard eur tedy přes 50 miliard korun). Prodej akcií na burze v příštím roce chystá podle dřívějších informací HN i sázková společnost Fortuna, která patří investiční skupině Penta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru