Zahájená výstavba obytných domů ve Spojených státech v říjnu proti předešlému měsíci nečekaně klesla o 10,6 procenta. Zaznamenala tak nejhlubší propad od letošního ledna a dostala se na nejnižší úroveň za půl roku, sdělilo ve středu ministerstvo obchodu USA.

Výrazný pokles stavební aktivity byl podle všeho zapříčiněn nejistotou stavebníků ohledně prodloužení daňové subvence pro první kupce. Tato vládní podpora výrazně přispěla k oživení trhu bydlení a měla platit do konce listopadu, tento měsíc ji však Kongres prodloužil a rozšířil.

Celoroční tempo zahajování staveb kleslo v říjnu na 529 000 domů, což bylo nejméně od dubna. Analytici podle agentury Reuters odhadovali naopak nárůst na 600 000 ze zářijové úrovně 592 000. V meziročním srovnání byla celková výstavba nižší o 30,7 procenta.

Zahajování staveb rodinných domů vykázalo pokles o 6,8 procenta na roční tempo 476.000. Kolísavá výstavba bytových domů se propadla o téměř 35 procent na 53 000.

Počet nových stavebních povolení, která signalizují budoucí vývoj, klesl v říjnu o čtyři procenta na 552 000. Analytici zde přitom čekali nárůst na 580 000. Meziročně byl počet povolení nižší o 24,3 procenta.

Pokles počtu stavebních povolení

Počet rozestavěných domů se propadl na rekordní minimum 560 000. Také celkový počet stavebních povolení klesl na nové minimum 93 900.

Dnešní údaje znamenají potíže nejen pro trh bydlení, ale i pro vyhlídky na udržitelné oživení celé americké ekonomiky. Trh bydlení stál na počátku finanční krize a ekonomické recese a nyní je jeho růst nezbytný, pokud se má hospodářské oživení v USA udržet.

Sektor bydlení po tříletém propadu zaznamenal v posledních měsících nárůst a ve třetím čtvrtletí přispěl k hospodářskému růstu poprvé od roku 2005. Americká ekonomika tak díky výstavbě domů a automobilovému průmyslu podporovanému vládním programem šrotovného vzrostla o 3,5 procenta a ukončila čtyři čtvrtletí poklesu. Další vyhlídky však budou podle ekonomů záviset na tom, zda bude růst udržitelný i bez vládních pobídek.

Kongres tento měsíc rozhodl, že první kupci nových domů budou mít nárok na dosavadní daňový kredit 8000 dolarů (přes 136.000 Kč) až do konce dubna. Zároveň rozšířil podporu koupě nového domu na ty, kdo vlastní domy nejméně pět let; ti mohou získat 6500 dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru