Prezident Václav Klaus podepsal zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, který má zjednodušit a zkrátit stavební a správních řízení u dopravních staveb. O prezidentově podpisu informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Podle dřívějšího vyjádření senátora ODS Jiřího Nedomy zákon odstraňuje dosavadní nejčastější příčiny zneužívání majetkových práv při blokaci výstavby dopravních staveb. Senátní verze ovšem ze sněmovního návrhu odstranila možnost automatického označení dopravní stavby za stavbu ve veřejném zájmu, neboť takové označení je možné jen podle stavebního zákona po příslušném projednání stavby.

Odkoupení za tržní cenu

Na druhou stranu zákon umožňuje nabídnout vlastníkovi pozemku jeho odkoupení za tržní cenu už na počátku jednání, tedy ještě před zahájením vyvlastňovacího řízení.

Při projednávání v Senátu také zákonodárci odstranili z předlohy ustanovení, podle něhož stavební úřady mohly vydat stavební povolení ještě před doložením, že stavitel má právo stavbu provést. Nově by úřady mohly územní a stavební řízení sloučit a zahájit, stavební povolení by ale mohly vydat až po jejich doložení.

Ministr dopravy Gustáv Slamečka podpořil senátní verzi s tím, že jeho úřad na ní spolupracoval. Původní sněmovní předloha totiž podle kritiků byla v některých pasážích v rozporu s Ústavou a listinou základních práv.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru