Americká zpěvačka Pink patří k nepřehlédnutelném postavám současné populární hudby. Rodačka z malého města v Pensylvánii se totiž nebojí otevřeně říci svůj názor na cokoliv - od politické situace přes ochranu zvířat až po partnerské vztahy.

Třeba z krachu manželství s motokrosovým závodníkem Careym Hartem, se kterým se ale už stihla dát zase dohromady, se třicetiletá zpěvačka vyzpovídala na loňském albu Funhouse. To představí i na pražském koncertě ve čtvrtek 19. listopadu.

Psaní písniček jako terapie

"Když začnu psát písničky, soustředím se jenom na sebe, je to můj způsob terapie a vždycky tomu tak bylo," svěřila se Pink, vlastním jménem Alecia Mooreová, novinářům.

Zpěvačka, která se na svém minulém albu I'm Not Dead (Nejsem mrtvá) v písničce Dear Mr. President rázně vypořádala s tehdejším americkým prezidentem Georgem Bushem, ale dokáže být i pořádně romantická. Svého manžela požádala o ruku před zraky diváků motokrosového závodu a brali se v Kostarice při západu slunce.

Chci být zodpovědnější vůči sobě i vůči světu

Do jiných holčičích snů - těch, které považuje za hloupé - se ale dokáže Pink pořádně obout. Třeba v singlu Stupid Girls se pustila do dívek, které jsou pro krásu ochotny udělat cokoli. Ve videoklipu bez ostychu pranýřovala bulimii, plastické operace a přihlouplost "prsatých blondýnek" a vyumělkovaných krásek.

"Nechci být pro nikoho mluvčí a nemyslím si, že bych měla být perfektní. Ale chci být zodpovědnější vůči sobě i vůči světu," tvrdí s vědomím, že její chování následuje nejeden fanoušek.

Na poslední pražský koncert přišlo 10 tisíc lidí

Třicetiletá Pink, jejíž alba se drží na předních příčkách hitparád prodejnosti, v české metropoli naposledy vystoupila na konci roku 2006.

Tehdy představila písně z aktuálního alba I'm Not Dead i starší hity, kterým v téměř vyprodané hale aplaudovalo přes 10 tisíc diváků. Její vystoupení vedle rockově laděné popové hudby přineslo také odvázanou erotickou show.

Ne vždycky je ale svérázná Pink, která ráda provokuje bulvár třeba narážkami na své sexuální eskapády (jednu dobu o sobě tvrdila, že je trisexuální), tím nejlepším příkladem. Už v devíti letech si prý zapalovala jednu cigaretu od druhé a v deseti vyzkoušela marihuanu.

A před dvěma lety prozradila svůj recept na dobrou kondici: "Běhám hodinu denně, pak hodinu cvičím jógu a potom vypiji spoustu vína. Myslím, že to pomáhá. Jsem o tom fakt přesvědčená," svěřila se.

Její umělecké jméno (česky růžová) může na první pohled odkazovat do světa krajek, panenek Barbie a Britney Spearsové, ve skutečnosti ale byla Pink už odmalička pěkně divoká. S hudbou ji seznámil otec James, veterán z Vietnamu, který hrál na kytaru a pro dceru byl hvězda.

Neklidná Aleciina povaha se naplno projevila s nástupem puberty. Dělala tanečnici v nočním baru, zpívala doprovodné vokály v hiphopové kapele a ve 14 letech složila první písničku.

Zelené vlasy a drogy

"Měla jsem zelené vlasy, piercing v nose, tetování, byla jsem na všechny naštvaná a zajímaly mě drogy. Byla jsem proti všemu. V tom věku si myslíte, že víte všechno. Myslím, že jsem tenkrát potřebovala obejmout. Ale zmlátila bych každého, kdo by se o to pokusil," vzpomínala na svá "telecí léta".

V patnácti se rozhodla, že nechce zpívat sladké zamilované písničky, a na just si obarvila vlasy na růžovo a začala vystupovat pod přezdívkou Pink - tu prý dostala, protože jí v rozpacích růžovějí tváře.

"Jednou předčím i Madonnu"

Do rozpaků dnes ale Pink už moc neupadá. "Abych se před vystoupením dostala do patřičné formy, stačí, když mi někdo polaská prsní bradavky," svěřila se dokonce a dodala, že nejlépe si v tomto směru vede její osobní asistentka Jackie.

Podobné výstřelky a velikášská prohlášení - nechala se třeba slyšet, že chce vytlačit Madonnu z trůnu rebelů světové hudby - ale nemohou zakrýt fakt, že její hudba má něco do sebe, o čemž svědčí i dvě Grammy a pět nominací, které má Pink na kontě.

Související