Firmám obchodujícím v zemích eurozóny začíná ztrpčovat život silné euro. Posilování jednotné evropské měny snižuje tamním společnostem zisky, a vedou si tak výrazně hůř než státy, které euro nepřijaly. A to navzdory tomu, že eurozóna začíná opět nabírat dech a začíná se vzpamatovávat z dopadů ekonomické krize.

Výsledky za třetí čtvrtletí uveřejněné několika největšími společnostmi z eurozóny - pomineme-li nestabilní finanční a energetický sektor - ukázaly, že silné euro srazilo jejich zisky v průměru o 27 procent a prodeje o 12,5 procenta. Vyplynulo to z analýzy nizozemské bankovní a pojišťovací skupiny ING, která zkoumala celkem 311 společností.

Tlak silného eura bude růst

Ukázalo se, že mezi výsledky společností z eurozóny a ze států s vlastní měnou se vytvořil propastný rozdíl a konkurenceschopnost firem z eurozóny je ohrožena. Evropské firmy sídlící ve státech s vlastní měnou, například ve Švýcarsku nebo Velké Británii, totiž zaznamenaly pokles zisků pouze o 1,2 procenta. Také jejich prodeje se propadly o pouhých 2,6 procenta.

"Silné euro dostává evropské společnosti pod výrazný tlak a způsobuje jim mnoho problémů v konkurenceschopnosti v porovnání s těmi americkými. Tento tlak se bude nadále zvyšovat," komentuje závěry analýzy Gareth Williams, který se v ING zabývá investicemi do akcií.

Tento trend potvrzuje i zpráva mediální společnosti Thomson Reuters. Ta vychází z výsledků 36 společností zahrnutých v indexu Euro Stoxx 50, které již uveřejnily hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí. Vyplývá z nich, že firmy sídlící a podnikající mimo eurozónu vykázaly v průměru růst zisků o 6 procent a prodejů o 7,4 procenta. Těm z eurozóny vzrostly tyto hodnoty pouze o 1,8 a 1,4 procenta.

Generální ředitel francouzsko-japonského automobilového koncernu Renault-Nissan Carlos Ghosn si stěžuje: "Jsme si vědomi toho, že produkce ze západní Evropy není v porovnání s tou ze základny ve východní Evropě konkurenceschopná. Západoevropský automobilový průmysl nyní vyrábí prakticky pouze pro svůj region."

USA pomohly úspory

Hospodářské výsledky za třetí čvrtletí představují významné ukazatele, neboť dokládají, jak může být ekonomika eurozóny brzděna nepříznivým stavem podnikatelského sektoru.

"Zotavení exportně zaměřených firem je v ohrožení," tvrdí Gareth Williams. Obzvlášť špatně si vedly zejména společnosti z chemického a průmyslového sektoru.

Zatímco evropské korporace se potýkají se slabým růstem prodejů, ty americké jsou na tom nyní o poznání lépe. Oživení však vychází spíše ze snižování nákladů než z probouzející se poptávky.