Vláda nezaujala žádný postoj k lidoveckému návrhu loterijního zákona ani k opětovnému zavedení progresivní zdanění u lidí s nejvyššími příjmy. Po jednání vlády to na tiskové konferenci řekla ministryně spravedlnosti Daniela Kolářová. Sněmovna tak bude novely zákonů o dani z příjmů a loterijního zákona projednávat bez jakéhokoliv stanoviska vlády.

"Nezaujali jsme žádný postoj, ani negativní, ani pozitivní," uvedla Kolářová. Podle ní se tak stalo "z politických důvodů".

Novela loterijního zákona obsahuje například zákaz internetového sázení, sázení přes mobilní telefony a zákaz reklamy na hazardní hry.

Změny KDU-ČSL navrhuje i v systému povolování hracích automatů. Chce například, aby ministerstvo financí udělovalo licence na jeden automat či videoterminál na deset let za milion korun. Pokud někdo tuto licenci získá, bude muset najít i obec, která vyhláškou stanoví, že automaty mohou být provozovány.

Nepodporovat návrh doporučil kabinetu ministr financí Eduard Janota s tím, že připravuje nový věcný záměr zákona.

Lidovecká předloha počítá také s tím, že provozovatelé kasin a kurzových sázek budou odvádět peníze na obecně prospěšnou činnost do Státního fondu kultury. Nyní platí, že provozovatel kasina si může vybrat agenturu, které peníze odevzdává. Lidovci navrhují odvody zvýšit. Nyní provozovatel loterie musí dát na veřejně prospěšné účely šest až 20 procent z rozdílu, o který jeho příjem převyšuje výhry vyplacené sázejícím, správní a místní poplatky. Podle lidovců by měly stoupnout na devět až 30 procent.

ČSSD navrhuje 30procentní daň ze superhrubé mzdy

Sociální demokraté v novele o dani z příjmů navrhují, aby lidé s platy nad 100.000 korun měsíčně od roku 2011 odváděli daň 30 procent ze současné superhrubé mzdy. V přepočtu na někdejší hrubou mzdu znamená návrh zdanění 38 procenty.

Současná sazba daně z příjmů zaměstnanců činí 15 procent ze superhrubé mzdy, tedy z hrubé mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. Tuto změnu zavedla reforma veřejných financí předchozí vlády Mirka Topolánka. V přepočtu na bývalou hrubou mzdu představuje současné zdanění asi 23 procent.

Podle stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotky přispěje tento krok k sociální spravedlnosti a přinese víc peněz státnímu rozpočtu. Stát by měl podle sociálních demokratů získat touto cestou asi pět miliard korun.

Daňový expert ODS Michal Doktor naproti tomu poukazuje na to, že stejných zhruba pět miliard korun by přineslo státu zrušení všech výjimek v zákoně o daních z příjmů. Toto opatření by podle něj bylo silnějším impulsem pro ekonomiku než znovuzavedení daňové progrese.

Rozhodující slovo tedy bude mít parlament.