Oslavy 20. výročí něžné revoluce na Slovensku provázejí emoce. Nejenže politické tábory pořádají trucpodniky, ale olej do ohně přilil i premiér Robert Fico, který dnes v Moskvě jedná se svým protějškem Vladimírem Putinem o plynu a energetice.

Mladé křesťanské demokraty pobouřila Ficova návštěva Ruska vpředvečer významného výročí do takové míry, že se rozhodli dát mu zvláštní dárek. Před Úřadem vlády mu věnovali staré červené auto Žiguli s nápisy „Jsem auto červeného Roba – Směr Moskva“ a „Slušní oslavují, bolševici utíkají.“

Vracet z Moskvy se nemusí

Mladí demokraté považují Ficovu návštěvu Moskvy doslova za urážku. "Namísto, aby na Slovensku oslavoval, utíká rychle do Moskvy. Je to provokace a urážka všech slušných lidí, kteří nám a někdy i s nasazením vlastního života vybojovali svobodu,“ prohlásil předseda křesťanskodemokratické mládeže Martin Krajčovič.

Organizátoři se netajili ani tím, že by jim nevadilo, kdyby Fico v Moskvě zůstal napořád. „Proto, aby se už nevracel jsme mu darovali toto Žiguli.“

Fico prý listopadové události ani nezaznamenal

Premiéra Fica za to, že navštíví vpředvečer oslav Moskvu, kritizovala opozice i někteří bývalí aktéři listopadových událostí.
Ficovo rozhodnutí, že během oslav bude mimo území Slovenska (v pondělí v Moskvě a 17. listopadu v Londýně) nepřekvapilo jednoho z hlavních protagonistů listopadové revoluce, disidenta profesora Miroslava Kusého. „Pro tuto politickou garnituru není listopad 89 ničím zajímavým. Svojí podstatou je v čele s premiérem Ficem proti němu,“ řekl nedávno iHNed.

Organizování oficiálních oslav považuje profesor Kusý za farizejství i proto, že tu jeden z hlavních představitelů státu nebude.

„Potvrzuje to jen jeho postoj. Je to hanebné, ale co můžeme čekat od člověka, který listopad 89, jak sám tvrdí, ani nezaznamenal a tvrdí, že pro něho to nebyl žádný přelom,“ prohlásil také šéf opoziční SDKU Mikuláš Dzurinda.

Olej do ohně přilil samotný premiér před víkendem na konferenci Slovenské akademie věd, když obhajoval některé aspekty bývalého režimu a vyčítal listopadovým protagonistům, že se bez hanby paktovali vysokými komunistickými funkcionáři.
„Na tribunách nestáli pouze bojovníci za spravedlnost a demokracii, byli tam i lidé s dopředu připravenými mocenskými cíly a ekonomickými zájmy, kterých se rozhodli dosáhnout i v rozporu s tím co hlásali,“ prohlásil Fico.

Pro nesmiřitelnost postojů a názorů na události budou mít oslavy 17. listopadu dvojí podobu. Oficiální v nové budově Slovenského národního divadla za přítomnosti nejvyšších státních představitelů. Opozice a aktéři tehdejšího dění se zase ve stejný den i hodinu sejdou na slavnostní akci v historické budově národního divadla.