Jen několik hodin před tím, než se v sobotu fotbalisté Ruska a Slovinska utkali o postup na mistrovství světa, uzavřely obě země dohodu, která by v budoucnu mohla zamezit opakování plynové krize.

Ruský ministr energetiky Sergej Šmatko a slovinský ministr hospodářství Matěj Lahovnik totiž podepsali smlouvu o vedení plynovodu South Strem přes Slovinsko dále do Evropy.

"Díky slovinské spolupráci může ruský plyn dosáhnout italské hranic, což je hlavní cílový trh projektu," uvedl Šmatko.

Slovinsko je pátou zemí, která se s Ruskem dohodla na vedení tohoto strategického plynovodu přes své území. Podobné kontrakty předtím ruská vláda uzavřela s Bulharskem, Srbskem, Maďarskem a Řeckem.

"Dnes jsme podepsali poslední dohodu s evropskými partnery, kterou jsme potřebovali pro dokončení tohoto projektu," řekl ruský premiér Vladimír Putin při slavnostním podepisování dokumentů.

Plynovod South Stream se podobně jako baltický North Stream má vyhnout území Ukrajiny. Diskuze kolem této alternativní jižní cesty se znovu naplno rozproudila letos v zimě po vypuknutí plynové krize, kterou v lednu způsobila neschopnost Ukrajiny platit za dodávky ruského plynu. Právě balkánské státy tehdy na dvoutýdenní výpadek dodávek plynu do Evropy doplatily nejvíce.
South Stream, jehož plánovaná kapacita je 63 miliard kubických metrů ročně, by měl začít fungovat v roce 2015. Plynovod má vést pod Černým mořem na Balkán, kde se rozdělí do dvou větví. Jižní povede dále do Itálie, severní do Rakouska.

Konkurovat by mu mohl zamýšlený projekt plynovodu Nabucco, který by měl přivést plyn do Evropy ze Střední Asie a okolí Kaspického moře přes Turecko a tím se vyhnout nejen Ukrajině, ale i Rusku. Jeho spuštění se uvažuje na rok 2014.

Kvůli vysokým finančním nákladům nicméně u obou plynovodů hrozí časové prodlení.