K modré planetě se tentokrát z těchto průletů dostala nejblíže, a to na vzdálenost 2500 kilometrů nad Indickým oceánem. Sdělila to Evropská vesmírná agentura (ESA) v německém Darmstadtu.

Třítunová sonda letí ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Na desetiletou pouť se vydala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Svého cíle by měla dosáhnout v roce 2014.

Před čtyřmi lety v březnu a pak před dvěma lety v listopadu proletěla Rosetta kolem Země, mezitím v únoru 2007 těsně kolem Marsu. Gravitační síly planet jí postupně "prakovým efektem" zvyšovaly rychlost pro další cestu. Nynější průlet kolem Země znovu zvýší její rychlost, tentokrát už na 48 tisíc kilometrů za hodinu, což jí umožní dostat se do prostoru mezi Marsem a Jupiterem, a tam se setkat s cílovou kometou. Na ni má pak vysadit přistávací modul Philae. Pokud se akce zdaří, bude to první měkké přistání automatické sondy na kometě.

Také nynějšího průletu sondy kolem Země chtějí vědci využít. V uplynulých dnech na Rosettě zapnuli nejrůznější přístroje, jejichž pomocí chtějí přesněji změřit gravitační poměry systému Země - Měsíc. Po nahlášení výsledků budou přístroje zase vypnuty, protože po většinu cesty dlouhé 4,5 miliardy kilometrů musí šetřit energii.

K úkolům sondy ale patří také prozkoumání asteroidu Steins a planetky Lutetia v pásu asteroidů u Jupiteru. Celkové náklady na misi Rosetty představují jednu miliardu eur (asi 25,5 miliardy Kč).