Celkové maloobchodní tržby v září bez sezonního očištění meziročně klesly o 7,6 procenta. Snížily se tak již podvanácté za sebou, navíc zářijový pokles byl za posledních 12 měsíců druhý největší. Částečně k tomu přispěl i o jeden den nižší počet pracovních dní letos než loni a loňská vysoká srovnávací základna. Uvedl to v pátek Český statistický úřad.

Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera byly zářijové maloobchodní tržby pro trhy již několikátý měsíc v řadě zklamáním. "To nasvědčuje tomu, že spotřebitelská poptávka zůstává stále velmi slabá. Spotřebitelé jsou díky ekonomické recesi, která se projevuje v růstu nezaměstnanosti a v nižším růstu reálných mezd, ve svých výdajích mnohem opatrnější a spíše spoří, aby si vytvořili určitou finanční rezervu," podotkl.

Tržby včetně maloobchodního prodeje pohonných hmot, avšak bez prodeje aut a jejich oprav, byly meziročně nižší o 3,7 procenta, v tom za pohonné hmoty se snížily o 6,4 procenta a nepotravinářské zboží o 6,2 procenta, naopak za potraviny lidé utratili o 1,6 procenta víc.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně bez očištění snížily o 16,6 procenta, v tom za prodej motorových vozidel o 14,9 procenta. Za opravy se tržby propadly o 26,2 procenta, což bylo podle statistiků nejvíc od ledna 2000.

Výrazný propad prodeje oděvů

Po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny se zářijové tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu meziročně snížily o šest procent, proti srpnu byly nižší o 1,5 procenta.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel meziročně klesly o 14,3 procenta a meziměsíčně o 3,3 procenta. V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot se očištěné tržby proti loňskému září snížily o 2,4 procenta a proti předchozímu měsíci o 0,9 procenta.

Celkový výsledek podle statistiků ovlivnil výrazný meziroční propad prodeje oděvů, výrazně se snížil i prodej výrobků pro domácnost. Na rozdíl od předchozího měsíce se snížil i prodej přes internet nebo prostřednictvím zásilkových služeb. Rostly tržby za prodej počítačového a komunikačního zařízení a dařilo se řetězcům.

Domácnosti opatrné na výdaje

Letošní rok bude pro maloobchodníky slabý. Hospodářská recese povede domácnosti k opatrnosti ve svých výdajích, zejména pokud jde o statky dlouhodobější spotřeby či luxusnější statky. "Celkově tak pro letošní rok očekáváme pokles maloobchodních tržeb o 4,1 procenta," uvedl Frayer s tím, že příliš pozitivní vývoj nelze očekávat ani v příštím roce. "Další růst míry nezaměstnanosti zejména v prvním čtvrtletí, minimální růst mezd a nižší ochota bank k poskytování úvěrů bude spotřebitele omezovat v nákupech. Pro příští rok čekáme ještě pokles, a to o 1,1 procenta," uvedl.

Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku byl 95,1 procenta. Nejvíc klesly ceny pohonných hmot (o 15,2 procenta), počítačových a komunikačních zařízení (o 9,8), použitého zboží (o 6,2) a oděvů a obuvi (o 4,2 procenta). Naopak vzrostly ceny například za léky a zdravotnické potřeby, a to o 2,9 procenta.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem se v září sezónně očištěné tržby v maloobchodě snížily v EU reálně meziměsíčně o 0,4 procenta, meziročně po očištění o pracovní dny o 2,5 procenta. Nejvíce se tržby snížily v Lotyšsku (o 30,9 procenta), v Litvě (o 25,7) a v Estonsku (o 20,8 procenta). Nejrychleji rostly v Polsku (o 5,4 procenta) a v Rakousku (o 3,1 procenta).