Kvůli Jaderné elektrárně Temelín přijme Česká republika speciální zákon. Tak zní jeden ze scénářů z dílny energetického gigantu ČEZ, jak zabránit vítězství "nebezpečného" dodavatele nových reaktorů v tendru, který letos v srpnu vyhlásila společnost ČEZ.

Státu totiž podle současných zákonů hrozí, že na výběr nebude mít pražádný vliv. A to se některým politikům nelíbí. Největší hrozbu pro bezpečnost Česka vidí ve vítězství konsorcia vedeného ruským Atomstrojexportem. Navíc se obávají, že vzroste už tak vysoká závislost země na dodávkách z Ruska.

"Pokud chce někdo do tendru vnášet geopolitický rozměr, lze to udělat například tak, že vláda vyjme výstavbu Temelína z působnosti zákona o veřejných zakázkách," říká výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Zákon o veřejných zakázkách, podle něhož se dodavatel bude vybírat, totiž brání tomu, aby se do soutěžních kritérií promítly zahraničněpolitické či bezpečnostní zájmy státu.

"Lex Temelín"

Zvláštní "Lex Temelín", podle něhož by se soutěže na jaderné bloky vyňaly ze zákona o veřejných zakázkách, je jednou z možností. "Byl by to legitimní postup. Každý stát má právo v případě, že jde o otázky národní bezpečnosti, přijímat vlastní legislativu," říká Bartuška.

Už nyní je Česko závislé ze tří čtvrtin na ruském plynu a ze dvou třetin na ropě, která do země teče ropovodem Družba. Ruská firma TVEL navíc dodává jaderné palivo pro elektrárnu Dukovany a od příštího roku zahájí zásobování prvních dvou bloků v Temelíně.

ctete-v-patek-530.gif
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru