Letecká společnost British Airways a španělské aerolinky Iberia se dohodly na sloučení. Dohoda má předběžný charakter, definitivní podpisy jsou plánovány na první čtvrtletí příštího roku.

Transakcí za zhruba sedm miliard dolarů (asi 120 miliard Kč) vznikne třetí největší letecký přepravce na světě podle výše tržeb. Sloučení by mělo oběma firmám zajistit úsporu asi 400 milionů eur ročně. Zatímco British Airways budou mít v novém podniku 55 procent akcií, Iberia bude mít zbývajících 45 procent.

Předsedou správní rady sloučeného podniku bude současný předseda správní rady Iberie Antonio Vázquez. Výkonným ředitelem se stane nynější výkonný ředitel British Airways Willie Walsh. Až budou formálně podepsány smlouvy, transakce by měla být uzavřena do konce roku 2010.

Iberia si nicméně ještě vymínila právo z transakce vycouvat, pokud nebude spokojena s dohodou mezi British Airways a správcem jejího zadluženého penzijního fondu. Transakci ale stejně ještě musejí schválit akcionáři a regulační orgány.

Dlouhá vyjednávání

Jednání o spojení začala již loni v červenci, kdy se v důsledku krize začala upadat poptávka po letecké dopravě. Španělský list El País na svých internetových stránkách uvádí, že Iberia už sloučení schválila, společnosti to však zatím oficiálně nepotvrdily.

British Airways jako v turbulenci: Loni zisk 140 milionů liber, letos ztráta 111 milionů - čtěte ZDEBritish Airway je třetí největší letecká společnost v Evropě, po spojení s Iberií by nový podnik měl být podle výše tržeb třetím největším leteckým přepravcem na světě. Akcie obou firem na oznámení reagovaly silným růstem. Iberia vykazovala růst o více než 12 procent, akcie British Airways měly téměř devítiprocentní zisk.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru