Americká společnost Hewlett-Packard se dohodla na koupi výrobce telekomunikačních zařízení 3Com za 3,1 miliardy dolarů (53 miliard korun). Vstupem na trh síťových zařízení jako routerů a ústředen zesiluje skupina HP konkurenční boj se společností Cisco Systems.

HP v noci na čtvrtek sdělila, že zaplatí za akcii 3Com 7,90 dolaru, což je 39 procent nad závěrečnou tržní cenou. Kurz akcií 3Com na elektronickém trhu brzy po oznámení dohody vyskočil o 35 procent na 7,66 USD.

Transakce je posledním příkladem trendu, v němž velké technologické společnosti od IBM po Oracle stále více vstupují na nové segmenty trhu a vzájemně do svých hájemství. Jejich snahou je stát se pro klienty jednotným místem nákupu počítačových, síťových a databázových produktů a příslušných služeb. Cisco například letos vstoupilo na trh počítačových serverů, kde dominuje HP.

Viceprezident divize HP Marius Haas uvedl, že transakce poskytne HP dobrou pozici pro soutěžení s Cisco. "Chceme se stát silným hráčem v odvětví síťových zařízení," řekl.

Pro HP bude 3Com mít hodnotu rovněž jako most na čínský trh. Kupovaná firma na zdejším podnikovém trhu svou značkou H3C konkuruje společnosti Cisco.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru