Povinné licence pro obchodníky s benzinem, platba záloh nebo složení jistiny před platbou DPH, zveřejnění registru čerpacích stanic. To je hlavní část požadavků, o jejichž splnění jednají v těchto dnech největší petrolejářské firmy v zemi se zástupci ministerstva financí a některých dalších resortů.

Má jít o zásadní legislativní opatření, která mohou zabránit obrovským daňovým únikům ze strany stále rostoucího počtu podvodných distributorů. Podle experta České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václava Louly operují na tuzemském trhu desítky pochybných firem, které ochuzují stát odhadem řádově o miliardy na daních a jsou podle současné legislativy takřka nepostižitelné.

"Když neodvedete DPH, můžete na litru ušetřit kolem tří čtyř korun. U jedné firmy jde o úsporu stovek milionů. Máte pak s takhle lacinějším palivem v konkurenci ostatních čerpacích stanic výhodu. A když před platbou DPH "zkrachujete", tak jste za nezaplacení DPH takřka nepostižitelný," popisuje nynější praxi podvodníků.

Jde často o postup, kdy daň dotyčný řádně přizná, ale třeba s odkazem na údajně nenadálou insolvenci už nezaplatí. Účinným řešením může být podle lidí z branže především zavedení záloh nebo povinných garancí k platbě DPH. Podobně jako to funguje u spotřební daně, kde se podařilo alespoň části podvodů zamezit. Stejně tak by měla platit povinnost zabezpečit DPH formu jistiny, zástavou majetku, finanční nebo bankovní garancí.

ctete-v-ctvrtek-530.gif
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru