Stamiliardová zakázka na odstranění ekologických škod po minulém režimu slaví malé vítězství. Společnost Moravská stavební development (MSD) totiž neuspěla u brněnského krajského soudu s žalobou na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Firma měla námitky proti způsobu, jakým stát postupoval v obřím tendru na odstraňování ekologických škod a chtěla být účastníkem správního řízení týkajícího se tendru. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Soud žalobu zamítl, neboť firma zvolila nesprávný postup.

Samotnou zakázkou se soud nezabýval, řekl dnes soudce krajského soudu v Brně David Raus. Firma proti výroku soudu podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).

Soud podle Rause řešil otázku, zda měl ÚOHS výtky MSD vůči tendru vyřídit rozhodnutím ve správním řízení. Podle soudu žádné takové rozhodnutí vydáváno být nemělo a nemohlo. Firma se totiž neobrátila na antimonopolní úřad s návrhem na zahájení správního řízení. Podala pouze podnět k tomu, aby ÚOHS po posouzení jeho obsahu sám rozhodl, zda jsou důvody k zahájení správního řízení.

Chybný adresát: místo ministerstva financí antimonopolní úřad

ÚOHS podnětu nevyhověl, firma poté poslala úřadu námitky. Ani jedno z toho ale nemají být podle soudu řešeny ve správním řízení. "Pokud bylo v žalobě požadováno, aby soud nařídil ÚOHS vydat rozhodnutí, pak soud žalobě nemohl vyhovět," uvedl Raus. Firma navíc nepodala námitky proti tendru k jeho zadavateli, tedy státu či ministerstvu financí.

Ministerstvo financí nedávno posunulo termín pro podání nabídek v soutěži o obří státní zakázku na odstranění starých ekologických škod na 10. června 2010. Termín v tendru s předpokládanou cenou přes 100 miliard korun ministerstvo již několikrát odložilo, naposledy kvůli odvolání konsorcia PPF, které se o zakázku uchází. Antimonopolní úřad před měsícem vyhověl PPF a vrátil jej zpět do hry.

Další dvě stížnosti k ÚOHS proti vyloučení z tendru, od konsorcií DEME a PD, dosud antimonopolní úřad stále řeší. Původně postoupily do druhého kola tendru tři firmy ze šesti uchazečů, a to Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services.

Kritici soutěže tvrdí, že tendr může připravit stát o desítky miliard korun. Bývalý vicepremiér Martin Bursík nedávno řekl, že ekologická zakázka je výrazně předražená. Tendr kritizovaly i organizace Transparency International a Hospodářská komora ČR.

MF již dříve uvedlo, že se díky tendru podaří částku na odstranění ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992, snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly podle současné praxe, tedy zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům.

Stát přitom vlastníkům zamořených území přislíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru