Hrubý domácí produkt České republiky se v meziročním srovnání podle odhadů analytiků oslovených ČTK propadl v průměru o 4,9 procenta. Mezičtvrtletní údaje ovšem podle nich již ukážou výraznější oživení tuzemské ekonomiky způsobené zlepšením poptávky v zahraničí podpořené šrotovným. Ve srovnání s druhým čtvrtletím analytici odhadují růst ekonomiky o 1,2 procenta.

Rychlý odhad o vývoji HDP zveřejní Český statistický úřad v pátek 13. listopadu. Ve druhém čtvrtletí se tuzemská ekonomika meziročně propadla o 5,5 procenta, mezičtvrtletně rostla o 0,1 procenta.

"Podle našeho názoru české ekonomika už dosáhla svého dna a ve třetím čtvrtletí by měla vykázat známky oživení v mezikvartálních údajích. Největší zásluhu na stabilizaci ekonomiky měl pravděpodobně zpracovatelský průmysl, především pak automobilový průmysl díky šrotovnému v zahraničí, ale také i potravinářský průmysl, který navzdory krizi se drží nad nulou," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Nejhorší má ekonomika za sebou

Páteční předběžný odhad HDP sice podle analytika ČSOB Petra Dufka ještě nenaznačí nic podrobnějšího o struktuře ekonomického vývoje, avšak je možné usuzovat, že za relativně dobrým mezikvartálním číslem bude především zlepšený vývoj zahraničního obchodu, zásob a vládních výdajů. "Meziroční číslo bude ještě ve znamení výrazného útlumu, nicméně mělo by už potvrdit očekávání, že to nejhorší má ekonomika za sebou," uvedl.

HDP za třetí čtvrtletí by měl podle hlavního analytika Generali PPF Asset Management Radomíra Jáče také potvrdit, že firmy i nadále snižují své investiční výdaje na hrubou tvorbu fixního kapitálu s tím, jak recese vede k nízkému využití stávajících kapacit. Proto jsou firmy nuceny následně hledat úspory v nákladech, spíše než aby mohly zvyšovat své investiční výdaje.

"Meziroční výsledek se bude v dalších čtvrtletích zlepšovat - nejprve ve smyslu zmírňování tempa meziročního poklesu HDP - díky zlepšující se situaci na našich exportních trzích a také díky příznivému statistickému dopadu meziročního srovnání, neboť česká ekonomika začala padat do recese fakticky právě koncem loňského roku," uvedl.

Podrobná čísla v prosinci

"I když bude páteční rychlý odhad HDP ostře sledovaný, nesmí se odhlížet od toho, že jde jen o odhad, který nemusí být příliš přesný. Podrobná čísla budou známa až v prosinci," upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek

Podle nedávné ankety mezi analytiky by měla ekonomika v příštím roce růst meziročně mezi jedním až dvěma procenty. Růst přitom podle ekonomů bude omezen úsporným rozpočtovým balíčkem. Pro letošní rok odhadují ekonomové propad ekonomiky, a to mezi čtyřmi až pěti procenty.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru