Dnes idylická krajina kolem skotského přístavu Arisaig ničím nepřipomíná, že se tu za druhé světové války cvičili příslušníci speciálních jednotek, kteří byli vysazováni v týlu třetí říše. Výcvikem v této odlehlé oblasti na severu Skotska prošli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří provedli atentát na říšského protektora Reinhardta Heydricha.

Před více než 60 lety byla celá oblast civilistům uzavřená a bylo tu to, čemu dnes říkáme vojenský výcvikový prostor, který byl úplně uzavřený, řekl český honorární konzul v Edinburghu Paul Millar.

Působila zde Special Operations Executive (SOE), tedy organizace, která cvičila dobrovolníky pro zvláštní operace. SOE vznikla v červenci 1940 a její československá sekce působila v letech 1941 až 1943.

Britové neměli v roce 1940 v Evropě spojence, který by také bojoval s nacisty, a snažili se tak podporovat odbojové skupiny v zemích obsazených Němci, uvedl Millar. A právě kolem Arisaigu SOE cvičila speciální agenty, kteří po výsadku odbojářům pomáhali a prováděli záškodnické akce.

Šestitýdenním výcvikem v okolí Arisaigu prošlo asi 308 českých a slovenských dobrovolníků, kteří se cvičili v rychlé střelbě, boji zblízka, používání výbušnin a obsluze vysílaček. Nacvičovali také v rozlehlých a opuštěných oblastech severního Skotska orientaci a absolvovali tu mnohakilometrové přesuny v náročných podmínkách. Když tu vidíte hory, tak to znamená, že bude pršet. A když je nevidíte, tak už prší, řekl v televizním rozhovoru plukovník Ernst Van Maurik, který vycvičil řadu československých parašutistů.Českoslovenští vojáci žili a cvičili v několika usedlostech kolem Arisaigu - v Garramoreu, Camusdarracha a pak od července 1942 v Traigh House. Dnes jsou v těchto domech zemědělské usedlosti, v jednom je hotýlek. V Garramore je pořád stejné okno v prvním patře, z něhož si nastávající parašutisté nacvičovali dopad na zem při seskoku.

Ze tří stovek československých parašutistů jich bylo 127 skutečně zařazeno do výsadků, řekl Millar. Většina ostatních se vrátila k Československé obrněné brigádě, která bojovala po invazi ve Francii. Tři skupiny výsadkářů přišly o život při haváriích letadel v Německu a v Itálii, 50 zahynulo nebo bylo zajato. Gabčík byl v jedné z prvních skupin v Arisaigu, Kubiš přijel o něco později, řekl.

"Úmrtnost těchto dobrovolníků byla přes 60 procent. Ti lidé byli opravdoví hrdinové, protože věděli, že jdou skoro na jistou smrt," uvedl honorární konzul.

Millar stál za postavením pomníku, který ode dneška na břehu moře v Arisaigu připomíná, že se zde cvičili českoslovenští parašutisté. Za myšlenkou památníku podle něj stálo anglické vydání Anglických listů Karla Čapka.

Před několika lety byla totiž ve Skotském válečném muzea v Edinburghu výstava Commandos a její kurátor Stuart Allan Millara požádal, aby mu pomohl rozluštit podpisy v malé knížce, kterou jedna skupina československých parašutistů věnovala svému instruktorovi Van Maurikovi.

Byl to anglický překlad Anglických listů, řekl Millar. Nakonec se mu podařilo se zvětšovacím sklem rozluštit všech 20 podpisů, mezi nimiž byl i Jan Kubiš. "Co jméno, to hrdina," dodal konzul.

Dojem na něj udělal i výběr dárku pro instruktora. Čapek sám totiž v roce 1924 při své cestě po Británii projel právě oblastí, kde se o necelých 20 let později parašutisté cvičili. Byl na ostrově Skye a pak jel z přístavu Mallaig přes Arisaig dolů do Fort Williamu, řekl Millar.

Po té výstavě jsem si uvědomil, že by bylo záhodno parašutistům postavit pomník - právě tady, kde se před nasazením mohli naposledy nadechnout svobodného vzduchu, dodal konzul. Zorganizoval pak s přáteli v ČR sbírku, díky níž byl památník v Arisaigu postaven.