Düsseldorfský energetický koncern vytvořil ve třetím čtvrtletí čistý zisk 1,8 miliardy eur (asi 45,95 miliardy Kč). Znamená to výrazné zlepšení proti stejnému období loni, kdy zisk činil jen 100 milionů eur.

K růstu zisku přispěly solidní výsledky obchodní divize, navíc loni měl E.ON i vysoké náklady na výstavbu nové elektrárny. Tržby firmy ve čtvrtletí klesly o 13 procent na 17,1 miliardy eur.

Management uvedl, že za celý rok se čistý zisk firmě sníží méně, než předpokládal. Podnik dosud čekal, že pokles zisku se bude pohybovat zhruba od pěti do deseti procent, nyní ale počítá s poklesem v rozsahu tři až pět procent. Loni E.ON vytvořil čistý zisk 5,6 miliardy eur při tržbách 86,8 miliardy eur.

"V roce, který charakterizuje hospodářská krize, jsme za prvních devět měsíců dosáhli solidních výsledků," poznamenal ve zprávě akcionářům generální ředitel firmy Wulf Bernotat. "I když se zdá, že nejhorší část krize je za námi, nadále se potýkáme s výrazně nepříznivými vlivy," dodal.

První přeshraniční přenosová síť v Evropě

E.ON v úterý sdělil, že svou dálkovou síť vysokého napětí Transpower Stromübertragungs GmbH prodal nizozemské státní společnosti TenneT, čímž v Evropě vznikne první přeshraniční přenosová síť. Prodej by měl být dokončen na začátku roku 2010 a vynést by měl asi miliardu eur (asi 25,5 miliardy Kč) v závislosti na finanční situaci divize před koncem letošního roku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru