Domácnostem, které jsou zákazníky společnosti ČEZ, klesne cena za silovou elektřinu v příštím roce v průměru o 15,3 procenta. 

"Po letech zdražování elektřiny vyvolaného neustálým růstem cen na propojeném evropském velkoobchodním trhu konečně můžeme našim zákazníkům nabídnout zlevnění," uvedl generální ředitel ČEZ Martin Roman. Strategie společnosti podle něj těžila z poklesu cen elektřiny na burze a naopak eliminovala její krátkodobé nárůsty.

Celková výše úspor bude závislá na součtu plateb za silovou elektřinu a za regulované služby, které stanovuje Energetický regulační úřad každoročně vždy před začátkem roku. Tyto platby však nejspíše kvůli dotování zelené energie vzrostou.

V příštím roce ušetří nejen zákazníci, kteří mají měsíční či čtvrtletní tarif, ale i roční. Znamená to například, že u nejpoužívanějšího tarifu Standard (tedy bez topení a ohřevu vody), který u ČEZ využívají přes dva miliony zákazníků, klesne cena z letošních 1,776 Kč/kWh na 1,455 Kč/kWh, což představuje pokles o 18,1 procenta; stálá měsíční složka ceny zůstane na úrovni 40 Kč.

Klienti, kteří v lednu využili možnost zafixovat si cenu, podle ČEZ ani nevydělali, ani neprodělali. Případnou výhodu totiž podle firmy smazal pokles kurzu, neboť elektřina se v tuzemsku obchoduje v eurech. "Pro rok 2010 dosáhl ČEZ pro zákazníky, kteří si cenu nezafixovali, zlevnění obdobné úrovně jako pro zákazníky, kteří se pro fixní produkty rozhodli," dodala obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru