Hlavní index PX uzavíral silnější o 2,2 procenta na 1158,0 bodu, vyplývá z pondělních výsledků burzy. Akcie Unipetrolu proti pátku posílily o 5,73 procenta na 143 korun. Podle Miroslava Adamkoviče z Komerční banky může za jejich posílením stát nervozita investorů před pátečními výsledky holdingu za třetí čtvrtletí, které mají být podle dřívějšího vyjádření firmy nejlepší v tomto roce.

Cenné papíry Erste Group bank zpevnily o 3,55 procenta na 788 korun a akcie Komerční banky o 2,46 procenta na 3626 korun. Na růst indexu PX měly výrazný vliv i akcie elektrárenské společnosti ČEZ, které zprostředkovaly více než třetinu všech dnešních obchodů a posílily o 0,67 procenta na 900 korun.

Jediné tituly, které v pondělí mírně ztratily, byla textilní společnost Pegas Nonwovens a síť autobazarů AAA Auto. Akcie Pegasu oslabily o 0,48 procenta na 413 korun a akcie AAA Auto o 0,21 procenta na 19,99 koruny. Společnost AAA Auto přitom potvrdila návrat k zisku, když za letošní třetí čtvrtletí vykázala konsolidovaný čistý zisk 900.000 eur, tedy v přepočtu asi 23 milionů korun, proti loňské ztrátě 200.000 eur.

Impulsem posilování na evropských burzách bylo podle Adamkoviče například jednání ministrů skupiny G20, na němž se účastníci shodli na pokračování fiskálních stimulů a udržení nízkých úrokových sazeb. "Výsledky jednání kromě akcií podpořily i obavy z inflace a tím i zájem o zlato, jehož cena překonala hranici 1100 dolarů za unci. Takový vývoj nahrává těžebním společnostem, jejichž index dnes posílil o téměř čtyři procenta. Finanční sektor pozitivně reagoval na dobré výsledky pojišťovny Allianz," dodal Adamkovič.

Německá pojišťovna Allianz hospodařila v letošním třetím čtvrtletí s čistým ziskem 1,32 miliardy eur (34 miliard Kč) po ztrátě dvou miliard eur před rokem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru