Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej společnosti International Power Opatovice finanční skupině J&T, a to bez podmínek, uvedl v pátek na dotaz ČTK předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Obchod mezi britskou International Power a J&T posuzoval ÚOHS více než dva měsíce. Důvodem mimo jiné bylo, že proti transakci podala námitky společnost Czech Coal. S rozhodnutím úřadu se vedení Czech Coal seznámí a zváží další postup,řekl ČTK mluvčí firmy Radek Stavěl.

O souhlas se získáním International Power Opatovice požádala společnost Libute Investments, která je kontrolována J&T. ÚOHS se zabýval podle jeho šéfa zejména dopady posuzovaného spojení na oblast centralizovaného zásobování teplem a výroby elektrické energie.

"Spojení, tak jak bylo oznámeno, nepovede podle zjištění ÚOHS k podstatnému narušení soutěže, a proto bylo povoleno," uvedl Rafaj.

Díky obchodu J&T získá ČEZ Pražskou teplárenskou

Transakce, při níž J&T podepsala smlouvu o koupi všech aktiv Internetional Power v České republice za 22,5 miliardy korun, tak může vstoupit do závěrečné fáze. J&T smlouvou s International Power podepsanou v polovině června získá elektrárnu Opatovice a akciové podíly společnosti International Power v Pražské teplárenské a Energotransu. J&T současně oznámila, že 48,67 procenta akcií Pražské teplárenské obratem prodá energetické firmě ČEZ.

 

 

Takový postup ČEZ a  J&T se ale nelíbil skupině Czech Coal, která následně podala podnět k antimonopolnímu úřadu.. Takové spojení prý ohrožuje existenci konkurence na domácím i evropském trhu, stejně jako zájmy sspotřebitelů. S tím ale J&T nesouhlasí.

EPH – vlivný energetický holding

Společnost International Power Opatovice je součástí Energetického a průmyslového holdingu (EPH), který zahájil činnost v polovině října. EPH je společným podnikem v oblasti energetiky a průmyslu skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera, česko-slovenské investiční skupiny J&T a bývalého partnera J&T Daniela Křetínského.

Součástí holdingu jsou energetická a průmyslová aktiva, která byla vyčleněna ze skupiny J&T. PPF prostřednictvím PPF Partners získala v EPH 40 procent akcií, J&T také 40 procent, dalších dvacet procent drží Křetínský.

EPH zahrnuje více než 20 podniků působících v oblasti výroby elektřiny a tepla, obchodu s elektřinou, výroby energetických kotlů a turbín, energetických montáží a dalších souvisejících oborů. Do holdingu patří rovněž výroba autobusů a firmy z potravinářského průmyslu. Předpokládá se, že součástí holdingu se v budoucnu mimo jiné stanou také německá těžební společnost MIBRAG a společnost Elektrizace železnic Praha.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru