Rozvojové země podaly za 15 let existence Světové obchodní organizace (WTO) téměř polovinu stížností na obchodní partnery, kteří podle nich nedodržovali mezinárodní obchodní pravidla. Ukazuje to, že systém řešení sporů v rámci WTO je malým a chudším zemím otevřený stejně jako velkým obchodním mocnostem, sdělilo v pátek ženevské ústředí WTO.

Ve sporech dominují Spojené státy a Evropská unie, které u WTO podaly stížností nejvíc. To ovšem podle generálního ředitele Pascala Lamyho není nic překvapivého, protože jde o největší světové ekonomiky.

Systém řešení sporů, který některé členské země kritizují jako příliš pomalý, nyní 153 členů WTO podrobuje revizi. Lamy však uvedl, že žádné zásadní změny v "korunním šperku" WTO čekat nelze.

Od roku 1995 podaly členské země u WTO celkem 400 obchodních stížností. Více než polovina z nich byla vyřešena konzultacemi, to znamená bez ustavení rozhodčího panelu WTO. K rozhodcům šlo 186 sporů a u 12 se nyní vedou konzultace.

Největší terč stížností: USA

Spojené státy iniciovaly 93 stížností a Evropská unie 81. Obě mocnosti jsou i největšími terči stížností - 107 u USA a 66 u EU. Následovala Kanada se 33 stížnostmi, Brazílie se 24 a Mexiko se 21 stížnostmi.

Čína byla terčem 17 podání a sama jich předložila šest. Rozvojové země jako celek byly iniciátory sporů ve více než 45 procentech případech.

Od počátku letošního roku bylo u WTO iniciováno 12 sporů proti 189 v loňském roce a 13 v roce 2007. Naznačuje to, že finanční krize a hospodářská recese sice ve světě výrazně posílila protekcionismus, avšak snahy řešit spory před WTO nezvýšila. Například v roce 1997 byl podáno 50 stížností.