Až 5000 Kč měsíčně dostane od Olomouckého kraje firma, která dá práci dlouhodobě nezaměstnaným absolventům vysokých škol. Příspěvkem jim bude pomáhat s úhradou zdravotního a sociálního pojištění.

Kraj tak bojuje jednak s odlivem vzdělaných lidí a jednak s výrazně rostoucí nezaměstnaností, která nyní překračuje 11 %, práci tam teď hledá téměř 40 000 lidí.  

Hejtmanství bude platit firmám sociální a zdravotní pojištění nových zaměstnanců do maximální výše 5000 korun měsíčně. Příspěvek budou dostávat maximálně jeden rok. "Tuto hranici jsme zvolili proto, že absolventům chybí praxe. Většina zaměstnavatelů požaduje alespoň roční praxi," uvedl náměstek hejtmana Pavel Horák (KDU ČSL).

Pojištění může kraj zaplatit až 400 absolventům

Příspěvek budou moci získat firmy, které zaměstnají absolventy vysokých škol,kteří jsou bez práce více než pět měsíců. Takových je nyní v kraji zhruba 400.

Zahájení plateb chce kraj zavést nejpozději 1. ledna 2010. Kraj přitom firmám pomáhá i jinak, od letoška spolufinancuje lidem rekvalifikaci. Zatím se na tomto projektu podílí čtyři firmy, které už od kraje na vzdělání svých pracovníků dostaly 128 000 korun. "Celkově máme na tyto podpůrné projekty pět milionů korun," upřesnil náměstek hejtmana.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru