Britská letecká společnost British Airways hospodařila v prvním fiskálním pololetí s provozní ztrátou 111 milionů liber (asi 3,21 miliardy Kč), zatímco před rokem měla provozní zisk zhruba 140 milionů liber.

Celkové tržby se snížily o 13,7 procenta na 4,1 miliardy liber. Aerolinky kvůli krizi snižují kapacity a management předpokládá, že restrukturalizace bude pokračovat.

"Letecká doprava zůstává v recesi a Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) předpovídá, že celé odvětví letos bude mít ztrátu 11 miliard dolarů. My jsme na to rychle zareagovali a odstranili jsme nadbytečné kapacity. Zároveň jsme o 5,2 procenta snížili náklady," komentoval situaci generální ředitel British Airways Willie Walsh.

Podnik už během léta snížil kapacity o 3,5 procenta a nyní má asi o 400 milionů liber nižší náklady. Firma snížila počet pracovních míst asi o 1900, omezila přesčasy, naopak více práce zadává na částečný úvazek a pokud musí propouštět, snaží se zaměstnance přesvědčit k dobrovolnému odchodu. Přepravní kapacity v zimním období chce firma snížit o šest procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru